Klíčová odvětví českého průmyslu. Dokázali byste je všechny vyjmenovat?

Klíčová odvětví českého průmyslu. Dokázali byste je všechny vyjmenovat?

Věděli jste, že průmysl je velice významnou součástí českého hospodářství? Zaměstnává skoro čtyřicet procent všech ekonomicky aktivních obyvatel! Jenže český průmysl je velice obecné označení odvětví. Pojďme si zmínit několik klíčových odvětví českého průmyslu a něco málo si o nich prozraďme. 

Strojírenský průmysl

Nedílnou součástí českého průmyslu je strojírenství, ve kterém působí například firma MSC MetPro a.s. Strojírenství je jedním z nejvýznamnějších odvětví celého průmyslu, kde dochází například k rovnání nebo k ohraňování materiálu. Aktuálně je strojírenský průmysl roztroušen po celé republice a v každém koutu republiky byste narazili na strojírenské závody. Pravděpodobně nejznámějšími strojírenskými závody jsou ty v Ostravě. 

Do strojírenství spadá například výroba výrobků těžké hmotnosti (jako jsou například části lodí nebo velkých letadel), ale spadá sem také takzvané lehké strojírenství, které se zase zabývá výrobou obráběcích strojů nebo dopravních prostředků či menších lodí. 

Automobilový průmysl

Dalším velice významným, respektive klíčovým odvětvím českého průmyslu je automobilový průmysl, který bohužel kvůli novému typu onemocnění stále ještě počítá ztráty. K nejvýznamnějším výrobcům patří rozhodně mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, ale i v Kopřivnici byste narazili na proslulého výrobce automobilů, respektive nákladních automobilů Tatra. 

V současné době jenom automobilový průmysl zaměstnává přes sto tisíc lidí, na čtvrtině zaměstnaných má podíl zmiňovaná mladoboleslavská automobilka. 

Hutnický průmysl

Klíčovým odvětvím českého průmyslu je taktéž hutnický průmysl, který se sice delší dobu potácel v červených číslech, na druhou stranu už několik let v kuse i toto odvětví českého průmyslu s radostí prosperuje. Konkrétně od roku 2009 se hutnický průmysl opět potýká se zisky a nikoli se ztrátami.