Elektropohony, hybridy a chytré technologie

Budoucnost automobilového průmyslu? Elektropohony, hybridy a chytré technologie

Jaká je budoucnost automobilového průmyslu? Pokud pohybujeme v kategorii trendů, potom se v posledních letech stávají velmi skloňovanými pojmy především hybridy a elektromobily. Silnice už zdatně brázdí různé první vlaštovky, montují se prototypy. Nejde přitom jenom o novinky v oblasti pohonu. Nové vozy nabízí i nejmodernější chytré technologie. Na co se tedy můžeme těšit?

600 kilometrů na jeden zátah

V podstatě synonymem elektromobilu se stalo slovo Tesla. Právě tahle značka udává dnes při výrobě elektromobilů tón. Nejnadupanějším modelem je v tomto směru Tesla Model S P100D. Mezi jeho přednosti patří skutečnost, že dokáže z nuly na 100 km zrychlit za 2,5 sekundy. Je vybaven baterií s kapacitou 100 kWh, na kterou na jeden zátah zvládne klidně i 600 km. To vůbec není špatné – právě naopak. Elektromobily včetně nabíjecích stanic se tak jistě brzy stanou součástí našich měst.

Nenápadný šikula

Tak trochu nenápadně působí z podobného ranku stroj BMW řady 5 určený pro rok 2018. I když ale budí zdánlivě dojem, že dokonale zapadá do předešlých řad automobilky a nijak nevybočuje, vnitřní vybavení technologiemi, to je prostě zcela jiný level. Obsahuje například řadu zcela autonomních funkcí, třeba automatické parkování, při kterém řidič vůbec nemusí být uvnitř. Zrovna tak dokážou senzory hlídat pohyb v jednotlivých jízdních pruzích či zhodnotit případné nebezpečí srážky s jiným vozem.

Komfort dokonalé automatické převodovky

Spojení moderních technologií s luxusem potom nabízí automobil Rolls-Royce Wraith. Poskytuje řidiči komfort v podobě osmistupňové automatické převodovky. Dokáže naskenovat trasu před vozem a právě díky této schopnosti vyhodnotí i to, zda bude v brzké době stoupání nebo třeba zatáčka a tudíž automaticky přeřadí na jiný rychlostní stupeň. Samozřejmostí je tak dokonale plynulá jízda, kdy řidič nemusí sešlapávat pedál ručně.