3D tiskárny jako průmyslová revoluce

3D tiskárny jako průmyslová revoluce

Každý den se rodí nové a nové technologie, které nám mají usnadnit život. Kdo by si byl pomyslel před sto lety, že budeme mít dotykové chytré telefony, s nimiž bude komunikace jednodušší, nebo že budeme moct věci na obrázku vytisknout do 3D podoby. U druhé zmíněné technologie se pozastavme. 3D tiskárny jsou totiž něco, co je často označováno za průmyslovou revoluci. Tisk na 3D tiskárně není nic složitého, přesto se s tímto zařízením řada lidí ještě nesetkala. Výjimkou je Adam Trojáček, který má dnes přes 10 tiskáren a je schopen zakázkové výroby na míru. 

Pakliže se řadíte k první skupině lidí, a sice k těm, kteří o 3D tiskárnách nic moc nevědí, pojďme si je krapet představit. Pakliže mluvíme o 3D tiskárně, mluvíme o takzvané aditivní formě produkce. Ve zkratce a zjednodušeně lze říct, že zmíněné zařízení umožňuje člověku vytisknout jakýkoliv objekt, a to jen na základě jeho digitální předlohy. 

První 3D tiskárna pochází už z roku 1984

Myslíte si, že 3D tiskárny jsou něco absolutně nového? Kupodivu to tak není, první tiskárna se mezi námi octla už v roce 1984. Dlouhou dobu byly 3D tiskárny firmami využívány k rychlé tvorbě prvotních prototypů výrobků, až v roce 2009 došlo k tomu, že se začaly 3D tiskárny využívat jinak a více. V tom roce začaly vznikat nejrůznější start-upy, což vedlo ke zvýšení konkurence a k tomu, že se 3D tiskárny staly dostupnější a levnější. Využívat je k různým účelům tak mohli i ti, kteří si je do toho roku nemohli dovolit. 

Jaká je budoucnost 3D tisku?

3D tiskárny byly bezesporu něčím, co se dá označit za průmyslovou revoluci. Otázkou ale je, jak to bude v budoucnu, co můžeme v budoucnu očekávat. Podle názorů mnoha odborníků lze říct, že to přesně takto ještě nějakou dobu bude. Důvodem jsou výhody 3D tiskáren, které umožňují produkovat komplexní výrobky.