plavte

Bolí vás záda? Tak plavte!

Bolest zad se často objevuje zejména u lidí se sedavým zaměstnáním, kteří se při práci příliš nepohybují, ale naklání se k monitoru počítače a jejich krční páteř a jiné části zad dostávají pořádně zabrat. Tento problém se ale netýká pouze osob vykonávajících sedavé zaměstnání. Potkat může opravdu kohokoliv z nás. Často pak kvůli bolestem omezujeme své volnočasové aktivity a nakupujeme léčivé gely. Nejvíce zamrzí, když musíme zanechat sportu, kterému se věnujeme. Pokud je toto také váš případ, nevěšte hlavu. Se sportováním končit nemusíte. Ideální volbou pro vás je plavání!

Proč plavání???

Na naše tělo neustále působí gravitace, která nás bez ustání poutá k zemi. Při sportu, u kterého běháme, se s každým nárazem na tvrdou zem otřesou naše klouby a zabrat dostávají také jednotlivé obratle. Při plavání ovšem klouby nezatěžujeme, pohyb, který při něm vykonáváme, není nárazový.

Při plavání také posilujete zádové svalstvo. Nemusíte tedy doma trávit čas zdlouhavým cvičením, který bývá mnohdy méně efektivním než plavání. Navíc při plavání aktivujete také hlubší svaly vašeho těla, které se při běžných pohybových aktivitách nezapojují.

Při plavání se také naučíte správně dýchat, což upotřebíte i při cvičení mimo bazén. Správné plavání vás totiž přinutí dýchat do břicha, což je nejzdravější dýchání vůbec.

Co je velmi důležité- plavat může téměř každý. Lidé každého věku a s různým zdravotním postižením. Poslední dobou se rozmohlo také plavání kojenců, kdy se do bazénů vrhají maminky spolu se svými, pár měsíců starými dětmi.

Plavání má také velmi pozitivní vliv na vaši psychiku. Vodu lze také považovat za přirozené prostředí pro člověka. Když jsme ještě byli v maminčině bříšku, byla voda prostředím, ve kterém jsme existovali. Plavání je tedy jakýmsi návratem… Voda celkově má velmi zklidňující účinky. Zároveň je často spojována s očistou. Tak neváhejte a začněte plavat!