Ovlivněte imunitu správným tréninkem
Dlouhodobá pravidelná sportovní aktivita je úzce spojena s vyšší imunitní odolností vůči různým onemocněním. Díky vyšší aktivitě imunitních buněk vytrénovaných sportovní aktivitou odoláte mnohem snáz. Dlouhodobě získáme nejlepší efekt tréninkového zatížení na výskyt infekčních onemocnění pomocí střední velikosti zatížení.
Nejvyššího rizika vzniku infekčního onemocnění se naopak vystavujeme velkou porcí intenzivních tréninků, kdy přetěžujeme tělo. V tom případě je mnohem lepší si jít čas od času zacvičit, než přetěžovat tělo. Plánujte si tréninkové zatížení systematicky.
Dejte si pozor
Pokud čelíte psychickému stresu v podobě mnoho práce nebo nespokojenosti v osobním životě, není to dobře. Jakákoliv forma stresu potlačuje práci imunitního systému zejména díky stresovému hormonu kortizolu. U vícefázových tréninků je třeba víc prostoru na nutriční regeneraci. Většímu potlačení imunitních funkcí čelíme u dlouhých vytrvalostních aktivit. Vysoce intenzivní sportovní aktivita akutně potlačuje imunitní funkce. Při vysoce intenzivní aktivitě ale současně dochází k produkci protizánětlivých látek, které mohou snížit poškození svalových vláken.
Intenzita tréninku
Stoupající intenzitou a délkou zátěže postupně dochází k většímu potlačení imunity na několik desítek hodin. Vícefázové silové tréninky mají podobný účinek jako u vysoce intenzivního sportovního zatížení, jen možná dojde k většímu dopadu na imunitní odpověď větším narušením svalových struktur.
Regenerace ovlivňuje to, za jak dlouho a jak kvalitně se dokážeme zotavit z tréninkového zatížení do normálního stavu. Regenerace je nutná v podobě odpočinku, výživy a doplňků stravy. Včasným a správným podáním sacharidů, výživou bohatou na vlákninu s probio a prebiotickým působením a doplňky stravy s vitaminy posílíte regeneraci. Nezapomínejte na vitamin D, kterého nemáme všeobecně dost díky nedostatku pobytu na slunci. Mezi další metody, jak budovat imunitu a bojovat proti nachlazení je otužování, saunování či kryoterapie.