bojová umění

Bojová umění pro každého

Možná si po práci rádi sednete na gauč s plechovkou vychlazeného piva. Zapnete televizi, a když přepnete na sportovní kanál, uvidíte záznam některého ze zápasů slavného boxera Klička. Třeba jste také s napětím sledovali finále Juda na olympijských hrách a slavili zisk zlaté medaile Lukáše Krpálka. Ano, bojová umění jsou velmi zajímavá již od pohledu. Vy ale nemusíte pouze sledovat.

Nikdy není pozdě

O kurzy bojových sportů jeví poslední dobou zájem lidé všeho věku.  Proč vlastně ne? Tyto sporty zde nejsou k pouze k odreagování a k uplatnění agresivity, jak si mnozí myslí. Podstatou totiž není útok, ale obrana. Sportovci na jakékoliv úrovni mají dokonce zakázáno používat techniky bojových umění mimo situaci vyžadující obranu před útočícím nepřítelem.

Schopnost sebeobrany ale není jediným přínosem těchto sportů. Naučíte se díky nim také skvěle koordinovat pohyby svého těla, posílíte svaly, o kterých jste dosud nevěděli a zbystříte svou mysl při strategickém uvažování v souboji.

Tato volnočasová aktivita ovšem není jen pro mladé. Nikdy není pozdě začít, a proto pokud vám to dovoluje zdravotní stav, na věku nezáleží.

Výběr

Mezi nejoblíbenější bojové sporty u nás patří Judo, Box a Taekwondo. Dospělí začátečníci si velmi často volí právě box nebo Judo.

Při boxu si skvěle vyrýsujete bicepsy a tricepsy, zpevníte zádové svalstvo, což velmi pomůže jak lidem se sedavým zaměstnáním, tak manuálně pracujícím. Dále se naučíte mít pevný postoj.

Rozhodnete-li se pro Judo, získáte obratnost, mrštnost skvělou koordinaci těla a také proniknete do tajů kouzelné japonské kultury. Toto bojové umění si velmi zakládá na úctě k soupeři, sebeovládání a vzájemnému respektu. Nebojte se tedy agresivity a přehnaných bolavých zákroků, vždyť slovo Judo se do českého jazyka překládá jako „jemná cesta“.