Olympijské hry

Fakty, které nám připomenou, jak jedinečné jsou olympijské hry

Olympijské hry jsou něco, co sleduje celý svět. Lidé tím žijí, opět se spojí společnost, která se do té doby rozcházela v mnohých názorech. Každá země fandí svým zástupcům a neustále žasne nad výkony jejich protivníků. To však není to jediné, co je na olympijských hrách tak krásné. Existují mnohé další věci, proč jsou hry jedinečné a výjimečné. Konkrétně existuje několik faktů, které nám jedinečnost olympijských her zaručeně připomenou.

Kdy hry začaly?

Jistá krása spočívá i v tom, že nikdo přesně neví, kdy se konaly první olympijské hry. Podle historických údajů a dokladů lze říct, že hry byly zaznamenány už v roce 776 před naším letopočtem, ale podle všeho se konaly už mnohem dříve. Poté byly dokonce i zrušeny, a to v roce 393 našeho letopočtu.

Nazí muži jako jediní účastníci

Je velice zajímavé, že v době antiky se olympijských her mohli účastnit jenom muži, kteří navíc museli být nazí. Jen tak se tehdy ukázalo, jestli podvádí či nikoli. Pánům to však nevadilo, protože se řadili mezi sportovce, kteří se rádi ukazovali a vystavovali svá mužná, pevná a vysportovaná těla. To, že muži jako jediní soutěžili v olympijských hrách, však neznamená, že ženy nesportovaly. I ony sportovaly, měly dokonce své vlastní hry, kterých se mohly účastnit.

Co symbolizuje pět olympijských kruhů?

To je záhada, kterou už možná kdekdo rozluštil. Pět olympijských kruhů představuje pět kontinentů, tedy Afriku, Asii, Evropu, Ameriku a také Austrálii. Spojení kruhů reprezentuje přátelství, mír a propojení světa, k čemuž opravdu během her dochází. Bohužel je škoda, že jen během her…

Zajímavost o zimní olympiádě

Vzpomeňte si na uplynulé ročníky zimní olympiády. Co vám na nich přijde zvláštní? Nám tedy rozhodně to, že se nikdy nekonaly na jižní polokouli. Vždy se konaly na severní polokouli, což opět svědčí o zajímavosti a nevšednosti zimních her.