Krutá pravda: bez dřepů to nepůjde

Krutá pravda: bez dřepů to nepůjde

Vyrýsovaná postava je snem mnoha žen i mužů. V první řadě je třeba zbavit se přebytečného tuku, následně pak vytvarovat křivky. Druhý krok je většinou ten fyzicky i psychicky náročnější. O to víc, že je třeba zařadit nenáviděný cvik – dřep.  

Kámen úrazu  

Dřep. Rovný postoj, pomalu se snižovat až k zemi a zase nahoru. Nic složitého. Omyl. Tento cvik patří k těm, kde se chybuje nejčastěji. A právě kvůli přešlapům vás pak souží bolesti zad a lýtek, nestačíte s dechem, překlápíte se z jedné strany na druhou, nestojíte na celých chodidlech a balancujete na špičkách, utlačujete hrudník a máte pocit, že ten namáhavý dřep, který všichni tak oslavují, na vás vůbec nepůsobí.  

Klíč úspěchu je ve správné technice. A ta je pro ztuhlá a neprotažená těla z kanceláře a školních lavic často velmi bolestivá. Podívejte se na malé děti, jak si přirozeně sednou do dřepu a váhu přenesou na celé plosky nohou. Tak to má být. Záda jsou rovná, hlava v jedné přímce s krční páteří, žádné prohnutí v bedrech ani kolena vytočená do stran. Je s podivem, že to, co je pro nás v samých začátcích přirozené, postupem času zapomeneme. Mnoho lidí hledá ve dřepu něco extra, ale skutečně se stačí inspirovat u těch nejmenších. Ti totiž svoje tělo skutečně vnímají a nemají potřebu si ulevovat.  

Něco navíc  

Další velký omyl se pojí s tím, že dřepy tvarují jen hýždě a nohy. Jde o velmi komplexní cvik, na který nedají dopustit ani taková jména jako Arnold Schwarzenegger nebo Jen Selter. Nemusíte se bát silných stehen, dřepy posílí jak spodní polovinu těla, tak břicho a střed těla. Specifický pohyb navíc urychluje spalování tuků a zvyšuje kloubní rozsah pohybu.  

Za dřepem je nutné vidět mnohem víc než jen další cvik v řadě. Jeho prospěch pro správné fungování těla, držení a odbourání chronických bolestí je na prvním místě. Nejprve si osvojte základní pohyb a pak pomalu zvyšujte úroveň. Inspirujte se na internetu a dodržujte denní výzvu, že se snížíte k zemi tolikrát, kolik je vám let.