Doba říct si o zvýšení platu

Víte, kdy je nejlepší doba říct si o zvýšení platu?

Přemýšlíte nad tím, že si zažádáte o zvýšení platu? Mnozí lidé mohou říct, že se jedná o riskantní krok, ale proč ho nezkusit – vždyť se vám to může jen vyplatit nebo při nejhorším odejdete se nepořízenou. Samozřejmě není dobré si zažádat o zvýšení platu v době, kdy jste v práci krátce. Mnozí lidé si však neuvědomují, že říct si o zvýšení platu není vhodné v době, kdy jste teprve zavítali do práce. Abyste se vyhnuli případnému trapasu, máme pro vás pár tipů na to, kdy či jak si říct o zvýšení platu.

V současné době se musí zaměstnavatelé plácnout přes kapsu, aby si své zaměstnance udrželi. Přece jen když by se stalo, že zaměstnanci je opustí, nemají, kde hledat náhradu. Náhrad totiž moc není. Navíc dnes jsou si toho lidé vědomi, že mohou získat více, proto se nebojí říct si o vyšší plat. Ostatně mnozí lidé si řeknou o zvýšení platu v nejméně vhodný okamžik.

V nejlepším případě odejdou s nepořízenou je ztrapněni. V horším případě se může lídr firmy namíchnout a může daného člověka i vyhodit, pokud nemá svůj den. Je proto třeba zažádat o přidání v době, kdy je vyhovění pravděpodobné.

Zamiřte za šéfem po dosažení úspěchu

Nejlépe uděláte, pokud za šéfem s prosbou o přidání zavítáte po nějakém úspěchu. Pokud třeba dokončíte projekt nebo získáte zakázku, o kterou dlouhou dobu usilujete, zamiřte za šéfem a poproste ho o zvýšení platu, v této době je pravděpodobné, že vám vyhoví, jelikož bude mít velkou radost. Pokud za sebou máte výsledky, není důvod vám nepřidat. Jestli ale patříte k jedincům, kteří zkazí všechno, na co sáhnou, raději šéfovi ještě nechoďte na oči.

Zkuste to při interním hodnocení

Pokud máte před vámi pohovor s nadřízeným, během kterého vás čeká interní hodnocení, zkuste svého šéfa pobídnou ke zvýšení platu. Přece jen při kladném interním hodnocení máte největší šanci na úspěch. Zaobalte to do diskuze o dosažených výsledcích a o ročním cyklu měnících se či upravujících se platů.