Jaké profese budou nahrazeny roboty a jaké nikoli?

Jaké profese budou nahrazeny roboty a jaké nikoli?

O robotizaci se mluví neustále, stále víc a víc – dalo by se říct. Důvodem je nízká nezaměstnanost, která dovádí zaměstnavatele k šílenství. Právě ti totiž nemají kým obsazovat volné pracovní pozice. A jelikož nechtějí zpomalit chod podniku, investují do strojů a robotů. Ti mají podle všeho přijít k nám do České republice dříve, než se původně předpokládalo. Nízká nezaměstnanost k tomu akorát spěje. Otázkou je, jaké profese nám roboti ukradnou a jaké se nemusí ničeho bát. 

Samozřejmě do České republiky přijdou roboti později než například do Číny nebo Spojených států amerických. To jsou zkrátka vyspělejší země, díky kterým budeme vědět, co nás čeká. Nyní už ale lze říct, že v průběhu padesáti let budou mnohé pozice nahrazovány robotickou silou. Je nutné také říct, že ne všechny firmy si budou moct roboty dovolit.  

Podívejme se tedy na pozice, které nahrazeny budou a které naopak nikoli.  

Jaké profese budou ukradeny roboty? 

Roboti podle všeho mají zamířit zejména do automobilů, respektive mají nahradit taxikáře. O autonomních vozech jste jistě slyšeli, na jejich výrobě se intenzivně pracuje, a tak je pravděpodobné, že se zanedlouho dostanou ve velkém i k nám a nahradí zcela řidiče taxíků. Ti tak přijdou o své živobytí díky technologiím, jež vyšly z něčí hlavy.  

Otázkou je, jestli to samé bude platit i u řidičů autobusů a jiných dopravních prostředků.  

Nahrazeny mají být také pozice kuchaře. Pokud robotům někdo přesně řekne, co mají udělat, pokrm mohou připravit dokonce daleko rychleji, než kuchaři. To samé platí u servírek a číšníků, kteří mohou být nahrazeny pásy, jež budou jídlo podávat svým vlastníkům.  

Jaké profese nahrazeny nebudou? 

Někteří lidé se však nemusí bát. Nahrazeny nebudou pozice copywriterů, kteří musí vyprodukovat originální texty, také informační technologové jsou takzvaně “v suchu”, jelikož někdo roboty musí programovat.