Jak má vypadat kvalitní svářecí kukla

Jak má vypadat kvalitní svářecí kukla

Sváření, respektive metody sváření jsou náročnou činností, která vyžaduje velkou praxi, aby vznikl kvalitní svářeč. Protože se také jedná o potenciálně nebezpečnou činnost. Proto existuje poměrně dost pravidel, které musíte dodržovat. Jednou z těch základních je ochrana zraku, ke které slouží svářecí kukla. Dnešní kukly jsou už poměrně sofistikované, některé jsou vybaveny funkcí samozatmívání a nezavazí při práci. Jak ale poznat skutečně kvalitní kuklu, která poskytne dostatečnou ochranu?

Cena kukly

Stejně jako u ostatních výrobků neplatí, že čím je kukla dražší, tím je kvalitnější a naopak. Může to být pravda, ale nemusí. V současné době už se dají kvalitní kukly pořídit za velice příznivou cenu. Tím více byste měli dbát na její kvalitu, čím více svařujete. Pokud je tato činnost tak maximálně jednou za měsíc, nemusíte si pořizovat nejmodernější a nejdražší svářecí kukly. Svářeči, který používá kuklu denně, se vyplatí do ní investovat.

Vzduchový filtr

Svářeči, kteří pracují s kuklou každý den, mohou vyžadovat některé speciální funkce. Mezi některé patří například speciální vzduchový filtr, který má za úkol ochránit je před přímým vdechováním nebezpečných toxických látek, které při sváření vznikají. Jedná se o nebezpečné prvky, jako je nikl, chrom, beryllium, mangan, olovo a další.

Samostmívací kukly

Tento typ kukly je vhodný pro časté nebo profesionální použití. Odpadá u nich nutnost neustálého odklápění helmy. Jejich nošení je při práci velmi pohodlné a zajišťuje rychlejší práci. Pracují na principu LED displeje, který je velice rychlý a na změnu jasu reaguje okamžitě. Jsou dražší, než klasické kukly a je zapotřebí jejich výběru věnovat velkou pozornost.

Uchycení kukly

Kukla může být uchycena několika způsoby, a to může ovlivňovat, jaké pohodlí či nepohodlí budete při práci pociťovat. Uchycení provádíme hlavovým křížem, které je základní nebo ergonomické. Ergonomické je o něco dražší, vyplatí se ale pro časté použití nebo pro profesionální svářeče.