Proč navštívit Kodaň

Proč navštívit Kodaň

Patříte mezi milovníky skandinávského přístupu k životu? Kodaň je pro vás tou správnou volbou. Mezi první procházky by měla patřit ke kanálu Nyhavn. Kanál je lemovaný různobarevnými hrázděnými domy, kde se nachází mnoho kaváren a restaurací, odkud můžete pozorovat kotvící lodě. Také nesmíte vynechat sochu Malé mořské víly, která je symbolem města.

Pokud jste spíš na památky, než na atmosféru města, nesmíte vynechat prohlídku Amalienborgu (sídlo dánských králů) nebo středověký zámek Rosenborg.        Pokud patříte mezi milovníky umění, navštivte Museum for Kunst a pokud je vám bližší moderní architektura navštivte tzv. Black Diamond (Královská knihovna) nebo budovu Královské opery. Nevynechejte ani nejdelší pěší zónu v Evropě Strøget.

Co ještě vidět a vyzkoušet

Čtvrť Christianshavn, kde v roce 1971 vznikl samostatný stát Christiania, kde našlo své útočiště přes tisíc hippies z celé Evropy. Rozkládá se na bývalém vojenském pozemku a má vlastní hymnu i vlajku. Jen z fotoaparátů zde nejsou moc nadšení.

Zkuste projet Kodaň na kole, na každém rohu jsou půjčovny jak pro místní tak turisty, a cyklisté zde mají přednost před auty. Dánové jezdí na kole kamkoli a v jakémkoli počasí. Ochutnat musíte tradiční dánský obložený chleba smørrebrød (s rybama, masem nebo sýrem).

Ubytování a cesta

Pravé hygge (životní styl podle Skandinávců) zažijete, ubytujete-li se v komfortním Hotelu Skt. Annæ, který se nachází v klidné části centra Kodaňe.

Do Kodaňe se můžete dostat přímým letem z Prahy společnosti ČSA. Nedělají vám lety dobře, zvolte autobusovou dopravu společnosti Bohemian Lines, avšak cesta trvá zhruba 12 hodin.