povolání budoucnosti

Povolání budoucnosti

Žijeme v době digitalizace a automatizace, která celkově mění svět kolem nás a utváří život novodobé společnosti. V domácnostech se objevují stále nové elektrospotřebiče k usnadnění života všech členů rodiny. Zájem o automatizaci a digitální technologie roste, a proto se mění také uplatnění jednotlivých povolání. Jak na tom v budoucnu bude to vaše?

Nadějné vyhlídky…

Jako perspektivní se momentálně jeví povolání, která souvisí s informačními technologiemi, a to právě z důvodu digitalizace.  Pokud pracujete jako programátor, můžete se těšit na zářnou budoucnost. Digitalizace s sebou ale přináší také různá nebezpečí. Jedná se o kybernetické útoky, kyberšikanu a spoustu dalších hrozeb. Žádaní tedy jistě budou také specialisté na kybernetickou bezpečnost.

Naše společnost je momentálně velmi kariérně orientovaná. Jistě už jste slyšeli o fenoménu dvoukariérních manželství, kdy ženy vystupují z role hospodyně v domácnosti a vychovatelky dětí. Touží po kariéře, tudíž mají děti později, po vybudování kariéry, nebo vůbec. Práce tedy vládne životu. Zakládají se nové firmy, přijímají noví zaměstnanci a důraz se klade také na pracovní kolektiv a prostředí. Z těchto důvodů se mohou na budoucnost těšit také lidé pohybující se v oblasti personalistiky.

Dalším znakem dnešní doby je luxus. Současná společnost žije heslem „Carpe diem!“, a ráda se nechává hýčkat. Využíváme proto různých služeb a produktů a očekáváme od jejich zprostředkovatelů pouze to nejlepší, za což si často připlatíme. Dobře na tom tedy budou také pracovníci z oblasti péče o zákazníky.

Těžké časy…

Těžké časy čekají třeba horníky, jejichž profese může v průběhu let úplně zaniknout, protože současná společnost se spíše orientuje na obnovitelné zdroje, které jsou šetrnější vůči životnímu prostředí. Přemýšlet o budoucnosti by měli také opraváři strojů, které stávají minulostí a budou nahrazeny pokrokovějšími technickými vymoženostmi. Utrpět mohou také knihovnice a redaktoři tištěných časopisů.  Zajímavosti a články o zajímavých tématech jsou již dnes k přečtení na internetu. Knihy jsou převáděny do elektronických podob a ukládány do elektronických čteček.  Nejistota může přepadnout také prodavačky. Již v dnešní době existují samoobslužné pokladny, kdy načtete vybrané zboží a vložíte peníze do stroje, který vám automaticky vytiskne účet, vydá peníze nazpět a na displeji zobrazí poděkování za nákup.

Je tento problém aktuální také ve vašem životě? Zklidnění může přinést fakt, že rozhodně nejste sami. Můžete absolvovat rekvalifikační kurzy, různá školení a změnit obor. V budoucnosti to zřejmě bude běžné.