OSVČ

Máte těžkou hlavu ze starostí jako OSVČ?

Možná se to týká i vás pánové – jste podnikatelem tak trochu z donucení. Patříte mezi OSVČ, tedy osoby samostatně výdělečně činné. Po živnostenském oprávnění jste nijak zvlášť netoužili, vlastně jste k němu de facto byli okolnostmi přinuceni. Dostali jste zajímavou nabídku práce, která vás baví a zajímá a dá se s ní i docela slušně vydělávat. Má to ale jeden háček. Musíte mít živnostenský list. Takových lidí je u nás spousta. Nikoho to ale nijak zvlášť nezajímá.

Nemáte žádné zaměstnanecké výhody

Nejste klasickými podnikateli, protože netvoříte žádné převratné zisky a nezaměstnáváte spoustu lidí. Ovšem nejste ani klasickými zaměstnanci, zaměstnavatel za vás neodvádí zdravotní a sociální pojištění, to vše si řešíte sami. Nemáte žádné zaměstnanecké výhody – placenou dovolenou, nemocenskou, mohou vás vyhodit, kdy se jim zlíbí. Pro vás to má jeden háček. Sice si budete platit sociální a zdravotní odvody, jenže ty jsou velmi nízké. Abyste z nich měli dobrý důchod, museli byste si platit mnohem více. To se nikomu nechce.

O vaše práva se nikdo nestará

Je to vlastně past. Zaměstnavatelé se snaží zaměstnance natlačit do švarcsystému. Ten je ovšem nezákonný. Byly stanoveny dokonce i pokuty za tyto praktiky, ale přesto k nim spousta lidí sahá. OSVČ se tímto tak trochu pohybují na hraně zákona, protože pokuty by měli platit nejenom zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci nebo spíše polozaměstnanci, kteří tímto způsobem fungují. Ti ale nemají zastání vůbec nikde. Odbory jsou pro zaměstnance (i když ruku na srdce – kde zaměstnavatel vůbec dovolí jejich existenci a bere je jako rovnocenného partnera?). Práva nedobrovolných OSVČ nikoho nezajímají – ministerstvo práce jim jenom říká, ať si spoří víc na důchod. Kdyby se ale problém řešil, získali by všichni. Nedobrovolní OSVČ určité jistoty, státní rozpočet pak peníze do systému.