závodníci

Čeští borci aneb poznejte závodníky naší země!

Pokud začínáte sledovat automobilové soutěže, pak jste již určitě zaslechli pár jmen, která vám utkvěla v hlavě, ale se kterými zatím nemáte utvořenou žádnou spojitost. Pokud se o svět automobilových závodů zajímáte déle, pak jistě znáte příběhy těch největších legend. Skvělé závodníky můžeme najít také v České republice. Pojďme si tedy dva naše borce představit.

Jan Kopecký

Honza Kopecký je pětatřicetiletý rodák z Opočna.  Na svém kontě má tento automobilový závodník výhru z mistrovství Evropy v rallye v roce 2013, ale také spoustu dalších úspěchů. V současné době je věrný domácí značce a závodí za tým Škoda Motorsport. V České republice v uplynulých dvou sezónách neprohrál, a proto je zde považován za neporazitelného borce.  Do letošní sezóny vstoupil jasným triumfem ve Valašské rallye, kdy druhého Václava Pecha porazil o celých jedenáct vteřin.

V letech 1995-1999 začal závodit v motokárách, poté přešel na automobilové závody. V roce 2001 debutoval v Šumavské rallye. Díky talentu a píli se rychle vypracoval.  Na domácí scéně nemá konkurenci a třikrát účastnil mistrovství světa.

Roman Kresta

Roman Kresta je bývalým českým automobilovým závodníkem, jehož jméno má ve světě automobilových soutěží velký význam. Začínal ve Zlíně jako mechanik a připravoval závodní speciál Škodu Favorit pro tým NEFOS. Závodit začal v roce 1994, kdy obsadil čtrnácté místo v Horácké rallye.  V roce 2000 zvítězil v Mezinárodní mistroství České republiky a nesmazatelně se tak zapsal do povědomí diváků a závodníků.  V roce 2003 urval první bod ve světové rallye při obsazení osmého místa v soutěži Velšská rallye.  Mezi největší úspěchy toho závodníka patří třeba sedmá pozice, kterou třikrát vybojoval v absolutní klasifikaci soutěží mistroství světa v rallye.

Oba muži neopomenutelně přispěli svými parádními výkony věhlasu závodníků České republiky a stali se vzory pro spousty mladých, talentovaných závodníků.