Zaměstnancům náleží úlevy

Když je příliš teplé počasí, zaměstnancům náleží úlevy. Jaké?

Letošní léto bylo opravdu horké a je pravděpodobné, že se vyšší teploty ukážou i začátkem podzimu. Pokud se tak stane, je třeba svého zaměstnavatele požádat o úlevy, na které máte nárok. Není jich sice hromada, ale jsou zásadní. Mezi ně patří například zajištění pitného režimu nebo kratší pracovní doba. Je to zejména z toho důvodu, že během horkých letních dnů se pracuje opravdu špatně, mozek funguje pomaleji, jsme rychleji unavení a bez energie. I když se říká, že sluníčko naopak energii dodává, ve velkém množství ji naopak bere.

Jak již bylo zmíněno, horké letní dny se letos nedaly přehlédnout. Málokdo však věděl, že ve svém zaměstnání může zažádat o úlevy, na které má nárok. Pokud jste o úlevách nevěděli, nevadí, nezapomeňte na ně příští rok, pokud se opět přiženou do České republiky tak vysoké hodnoty na teploměru, jak tomu bylo letos.

Na co všechno máme nárok, když je venku doslova na padnutí?

  • Voda. Dostatek pitného režimu musí být na pracovišti zajištěn. Je to z důvodu bezpečnosti práce, ale také z důvodu ochrany zdraví. Pitný režim by se však měl na pracovištích udržovat po celý rok, nikoli jenom během horkých dnů, kdy z nás pot teče rychle jako voda z konve. V létě je však možné dostat i nealkoholické pivo zdarma v kantýně nebo chlazené minerálky. Vše se však odvíjí od konkrétních profesí a jejich výkonů práce či prostor, v nichž se nachází.
  • Bezpečnostní přestávky. Pokud hodnota na teploměru přesáhne 36 stupňů Celsia, je zaměstnavatel povinen dělat takzvané bezpečnostní přestávky, které se střídají s prací. Bezpečností přestávky se však započítávají do běžné pracovní doby.
  • Kratší směny. Pokud pracujete v podniku, kde je možné směny upravovat, může dojít na zkrácení směny. Jak již bylo zmíněno, lidé mají právo na kratší pracovní dobu z důvodu, že jejich tělo nefunguje tak, jak by mělo z důvodu abnormálního horka. Pokud pracujete ve firmě, kde není možné směny upravovat, na místě jsou alespoň motivační finanční odměny od zaměstnavatelů.