Připravte se na první zaměstnání
Střední a vysoké školy opustí ročně asi 100 000 absolventů, kteří hledají nové uplatnění na trhu práce. První zaměstnání je mnohem větším životním krokem, než je třeba maturita nebo jsou státnice. I když máte za sebou v té době asi už brigádnické zkušenosti, přes to je zaměstnání o dost jiná situace. Na nové zaměstnáni byste se měli velmi dobře připravit, abyste v něm hned na začátku nepohořeli.
Zkušební doba
Do nového zaměstnání nikdy nenastupujte bez podepsané pracovní smlouvy, k jejímu podpisu musí dojít nejpozději první pracovní den. Pozor si dejte i na uvedenou mzdu, minimální je 11 000 Kč hrubého a nepřistupujte na to, abyste jste část výplaty dostávali bokem na ruku. Po podepsání pracovní smlouvy hned nemáte úplně vyhráno. Čekají vás ještě 3 měsíce zkušební doby, jinde je třeba smluvní vztah na dobu určitou v podobě jednoho roku. Toto období slouží k tomu, abyste navzájem se zaměstnavatelem zjistili, zda se k sobě doopravdy hodíte.
Ve zkušební době můžete vy dát, ale i dostat výpověď bez udání důvodu a skončit se svou prací ze dne na den. Je čas se ukázat v tom nejlepším světle. Zatímco vám ve škole někdy tolerovali občasné záškoláctví, spaní na lavici a nepřipravenost, v práci se cení naopak spolehlivost, dochvilnost, výkon a slušné chování. Pokud si přenesete své školní manýry do nového zaměstnání, často asi narazíte už ve zkušební době.
Vzdělávejte se, učte se a najděte si mentora
V prvních dnech se raději neptejte na dovolenou, neodcházejte nikdy domů před koncem pracovní doby a rozhodně si ani nevyřizujte své soukromé telefonáty či emaily. Spousta nových lidí, úkolů, zadání, programů a pravidel, která možná ani nejste schopni pojmout. Abyste do firmy zapadli, pozorujte, jaká je v práci atmosféra, prostudujte si interní pravidla, osnovy, podklady a hodně se ptejte. Než se navzájem dobře poznáte, může to trvat tak půl roku.
Velké společnosti vám v rámci adaptačního procesu nabídnou také mentora. Zkušený kolega vás seznámí s fungováním společnosti, představí vás kolegům a poradí vám při problémech. Můžete o něj i požádat nadřízeného.