Dovednosti pro práci

Jaké dovednosti vám zaručí práci v budoucnu?

Jelikož se Českem aktuálně prohání zaměstnanecká krize, mnozí zaměstnavatelé si už nevědí rady, proto přemýšlejí nad tím, že si do svých firem koupí velkou dávku robotů či strojů, které budou odvádět práci za zaměstnance, kterých je nedostatek. Místo toho, aby zatím nezaměstnaní lidé vzali nabízející se pozice, které jsou dnes skutečně skvěle placené, chtějí raději odletět do zahraničí, o němž si myslí, že se v něm více platí. Sice je to do jisté míry pravda, ale pokud to tak půjde dál, zanedlouho se ve všech firmách v Česku bude nacházet velké množství strojů, které zaměstnance z masa a kostí vyženou z pracovních pozic. Co pak budeme dělat?

O příchodu robotů a strojů, které budou odvádět naši práci, se mluví už dlouhá léta. Díky aktuální zaměstnanecké krizi se této domněnce ještě přidává na pravděpodobnosti. Firmy dokonce touží po rozšíření, chtějí ještě více zaměstnanců, bohužel těch není. A jedinou možností, jak nahradit zaměstnance, je, že pořídí stroje, které nahradí jejich práci.

Jaké dovednosti nám zaručí pozici?

Naštěstí stále jsou jisté rozdíly mezi lidmi a mezi stroji. A právě tyto rozdíly nám mohou zaručit práci v budoucnu. Jaké to rozdíly jsou? Mezi hlavními rozdíly najdeme především komunikaci, dále taky schopnost spolupráce, kterou stroje taky postrádají, nesmíme zapomenout na schopnost řešit problémy nebo organizaci.

Nesmíme zapomenout ani na empatii nebo taky na schopnost se dál učit a neustále se vzdělávat. To jsou hlavní dovednosti, které nás od strojů liší a které nás odlišovat i nadále budou.

Jaké jsou plány firem?

Nedávno byl zveřejněn zajímavý průzkum, který se zaměřil na zaměstnavatele a jejich plány. Průzkum se zaměřil konkrétně na dvacet tisíc zaměstnavatelů ze čtyřiceti zemí a zjistil, kolik z nich chce a kolik z nich netouží po rozšíření společnosti. Zhruba devadesát procent firem uvedlo, že během následujících dvou let se počet zaměstnanců nezmění.