Jak si říct o vyšší plat?

Jak si říct o vyšší plat?  

Inflace roste rekordním tempem, což má za následek přiškrcení rodinného rozpočtu. Nemuselo by však k tomuto kroku dojít, pokud byste si uměli říct v práci o větší plat. Jenže jak se o takový vyšší plat vlastně říká? Co by mělo stát ideálně za vámi a jde to tak snadno, jak se řekne?  

Důvodem žádosti může být řada těžkých životních úskalí 

Žádost o přidání není v dnešní době ničím výjimečným, ovšem řada zaměstnavatelů se k tomu staví velmi zamítavě. A nelze se tomu divit, vždyť nás čeká ekonomické ochlazení, které se může negativně promítnout na celém fungování společnosti. Spíše se přichází k tomu, že se zaměstnanci propouští a nenabírají, a už vůbec se jim nezvyšuje plat. Přesto by se tím neměli pracovníci nechat odradit, zejména pokud se zrovna nachází ve svízelné životní situaci.  

Do ní se mohou dostat z mnoha různých důvodů, a to dokonce i bez vlastního přičinění. Zatímco někoho láme aktuální drahota dotýkající se nejen potravin, ale také pohonných hmot či energií, jiný se mohl vyskytnout ve svízelné finanční situaci vlivem přičinění někoho jiného. Phisingové útoky a také sjednávání úvěrů jménem klienta čili krádeže bankovní identity jsou na denním pořádku a právě to nás většinou zažene do kouta.  

Důležité je načasování 

V případě, že chcete požádat svého zaměstnavatele o přidání, měli byste vsadit na načasování. Při rozhovoru si buďte vědomí toho, že je zaměstnavatel nejen v dobré náladě, ale že i vy jste ve správný čas na správném místě. Pokud jsou za vámi velmi dobré výsledky posledních měsíců, jestliže jsou za vámi roky, které jste ve firmě strávili, pak je to načasování naprosto ideální a můžete vyjít s tím, co máte na jazyku ven.  

Je však důležité nejen brát v potaz naplánování, ale mít také jistý plán v hlavě. Stanovte si ideální hranici pro navýšení platu. Mějte už konkrétní návrh, od kterého se odpíchněte a zároveň mějte v hlavě i alternativu, se kterou byste sami souhlasili, pokud by došlo ke smlouvání. 

V případě, že žádáte o navýšení platu, vypusťte osobní důvody, ale sázejte pouze na profesní skutečnosti, které hrají na vaší straně.