Co je dnes pro zaměstnance důležité? Aneb buďte dobrým lídrem

Co je dnes pro zaměstnance důležité? Aneb buďte dobrým lídrem

Chcete se stát dobrým lídrem? V tom případě byste měli svým zaměstnancům dát to, po čem touží a co chtějí. V současné době na trhu vládne zaměstnanecká krize, což dovádí zaměstnavatele k mnohdy až k takovým krokům, které by nikdy v minulosti vlastně neudělali. Zvyšují platy, zlepšují pracovní podmínky a obecně se o své zaměstnance starají. Jenže je to opravdu to, po čem zaměstnanci touží? Nebo touží po něčem jiném, co posléze najdou u vaší konkurence? 

Dávat zaměstnancům přidáno, to je samozřejmě skvělé. Zaměstnanci jistě ocení benefit zvaný třináctý, případně čtrnáctý plat. Peníze však nejsou ani zdaleka všechno. Zatímco někteří zaměstnanci sice zůstávají kvůli penězům, jiní odchází ke konkurenci, jelikož jim dokáže nabídnout něco víc, a sice kariérní postup, rozvoj a vývin.  

Lidé touží po seberealizaci 

Pokud byste se podívali do Maslowovy pyramidy potřeb, zjistili byste, že uspokojení svých potřeb mají lidé ve svém žebříčku hodnot až na posledních místech. Zatímco na prvních místech sídlí seberealizace, rozvoj, být pochválen za dobře odváděnou práci. Dle Maslowovy pyramidy potřeb by se měl řídit nejeden lídr na trhu, a to z toho důvodu, že si díky ní udrží své zaměstnance a dá jim opravdu to, co ke svému spokojenému životu a efektivitě práce potřebují.  

Zaměstnanci se chtějí učit a růst 

Jak již bylo zmíněno, zaměstnanci touží po tom, aby se mohli realizovat, aby se mohli učit a následně i růst. V současní době se drtivá většina zaměstnavatelů rozhoduje proto, aby zaměstnanci dostávají dobře zaplacené, ale pokud upadnou ve stereotypní práci, najednou budou hledat práci lepší, byť méně placenou, ale zase na druhou stranu s možným kariérním postupem.  

V případě, že chcete být dobrým lídrem, měli byste navíc být zaměstnancům oporou a měli byste je v případě zásluh rozhodně pochválit. S kritikou se bohužel nešetří, s pochvalami ano. I to může být často kámen úrazu, který spěje k tomu, že vám zaměstnanci utíkají.