minimální mzdy

Znamená zvýšení minimální mzdy propouštění?

Už na konci loňského roku s platností od počátku roku 2017 zvýšila vláda minimální mzdu, tentokrát na 11 000 Kč. Předtím byla minimální mzda 9900 Kč. Toto téma stále vzbuzuje diskuse. Na jedné straně je ochrana zaměstnanců, kteří by si takto měli přilepšit, a druhé potom nelibost zaměstnavatelů.

Opatření může být kontraproduktivní

Pokaždé, když se o zvýšení minimální mzdy mluví, řada odborníků varuje. Navenek toto opatření vypadá příjemně a slibně. Zaměstnanci v profesích, kde vydělávají málo peněz, si přilepší. Zaměstnavatel jim musí vyplácet víc – dává to ze zákona výše minimální mzdy. Jenže náklady za zvýšení minimální mzdy v konečném důsledku na to ne vždy mají prostředky. Zvýšení minimální mzdy, o které se snaží vláda, aby získala prostředek, jak lidem vysvětlit, že je lepší pracovat, než nic nedělat na sociálních dávkách, tak může být i kontraproduktivní.

Otázka opatrného kompromisu

Některé firmy, jež zaměstnávají na méně kvalifikované práce lidi s minimální mzdou, tak mohou při zvýšení této mzdy začít propouštět. Jednoduše se jim zvýší náklady na mzdy zaměstnanců, a aby dosáhli na stejnou výši nákladů, bude prostě muset někdo z kola ven. Pokud zaměstnáváte někoho tímto způsobem, určitě to znáte sami. Není to jenom o tom, že byste přidávat nechtěli, ale musíte se prostě vejít do určitých nákladů. Takže přidání někomu může reálně znamenat, že druhému už přidat nemůžete a budete ho muset propustit, protože už na něj nezbude. Také funguje princip, že když se přidá jednomu, mělo by se přidat i dalším. Dělník by neměl mít stejnou mzdu, jako jeho mistr. Proto by minimální mzda měla být vždy otázkou opatrného kompromisu.