Jak si říct u zaměstnavatele o více peněz

Jak si říct u zaměstnavatele o více peněz

Myslíte si, že si zasloužíte za vámi odvedenou práci vyšší mzdu, ale nevíte, jakým způsobem se obrátit na zaměstnavatele a o vyšší mzdu ho požádat? Připravili jsme pro vás článek s několika jednoduchými tipy, který vám zprostředkuje potřebnou inspiraci.

Informujte se o běžných platech na vaší pozici

Prvním krokem, který by měl předcházet samotné návštěvě nadřízeného se snahou orodovat za zvýšení platu by mělo být učinění detailního průzkumu pracovního trhu. Máte-li pocit, že za svoji práci dostávat méně peněz, než si ve skutečnosti zasloužíte, zkuste se porozhlédnout na pracovním trhu po pozicích stejného charakteru a zjistit, jak jsou platově ohodnoceny. V případě, že je vaše mzda vzhledem k vašim kompetencím opravdu podstatně nižší než průměr na pracovním trhu, je na čase začít jednat.

Setkejte se s nadřízeným v soukromí

Vaše žádost o navýšení mzdy by neměla být vyslovena pouze mezi řečí. Domluvte si s nadřízeným soukromou schůzku a dejte mu dopředu jasně najevo, že je pro vás téma důležité. Na sjednané setkání samozřejmě dorazte včas a nedejte tak prostor pro zbytečné nepříjemné situace.

Jednejte na rovinu a buďte dobře připravení

V případě žádání o vyšší mzdu nemá cenu chodit okolo horké kaše. Přestože se může jednat pro mnoho lidí o nepříjemné téma, buďte přímočaří a jednejte s nadřízenými na rovinu. Buďte připraveni na různé scénáře reakcí a připravte si vaše navazující odpovědi.

Mějte dobré argumenty

Informujte zaměstnavatele o současné situaci na trhu práce, a také o vašich kompetencích a dovednostech díky kterým máte podle vás nárok na vyšší platové ohodnocení. Pokud nejsou vaše argumenty relevantní a sami nevíte, za co si máte vyšší výplatu zasloužit, budou se vám jen těžko obhajovat.