Co je to CNG a jaké má výhody?

Co je to CNG a jaké má výhody?

Automobily dnes mohou být poháněny různými hmotami. Vedle tradičního benzínu, elektřiny a také nafty existuje CNG, což je stlačený plyn, který se v posledních letech dostává stále více do povědomí. V souvislosti s tím se nabízí otázka, proč je středem tak zvýšeného zájmu. Má snad něco, co jiné pohonné hmoty nikoliv? 

Levnost jako hlavní benefit 

Na seznamu benefitů bychom skutečně našli mnoho položek, které stlačenému plynu zvanému CNG pořádně nahrávají do karet. Předně stojí za zmínku levnost. V porovnání s benzínem vychází o více jak padesát procent levněji, i když při koupi je vozidlo s touto pohonnou hmotou zhruba o patnáct procent dražší (za úspornost se z počátku zkrátka platí). 

Odborníci se shodují na tom, že CNG se stává výhodnější po ujetí zhruba padesáti tisíc kilometrů.  

Bezpečná kvalita 

Pokud bychom pokračovali dál, narazili bychom na položku jménem bezpečná kvalita. V porovnání s ostatními druhy pohonných hmot se CNG pyšní nejen kvalitou, ale také bezpečností. Hodnota takzvaného oktanového čísla určujícího odolnost paliva proti samozápalu je velmi vysoká. A jak říká jedno automobilové pravidlo – čím vyšší oktanové číslo je, tím lépe pro motor auta. 

Stále více dostupný 

Možná si říkáte, že jste se doposud s takzvaným CNG čili stlačeným plynem nesetkali. Je sice pravdou, že donedávna nebyl příliš k sehnání, ale nyní se nachází prakticky na každém rohu. Počet míst nabízejících tuto pohonnou hmotu se neustále rozšiřuje, což je pozitivní zpráva pro ty, kteří by ho chtěli využívat. 

Ekologičtější verze pohonných hmot 

Závěrem stojí za zmínku jeho ekologičnost. Respektive mluvíme o ekologičtější verzi pohonných hmot. Pyšní se menším množstvím emisí i produkovaného oxidu dusíku. Pokud vám záleží na životním prostředí, je pro vás trefou do černého.