automobil průmysl

V automobilovém průmyslu nejsou lidé

Jste rodiči ratolesti, která letošním rokem opustí brány základní školy? Jistě se již nyní rozhodujete, kam svého syna či dceru poslat. Většinou patnáctileté děti ještě neví, na jakou školu by rády nastoupily, proto nechávají vše na rozhodování rodičů. Holky pošlete na obchodní akademii, ale kluka dejte do učení, a to konkrétně na automobilového technika nebo na jiné podobné zaměření. U těchto profesí si můžete být zcela jisti, že se v budoucnosti uchytí. Již nyní je totiž velká poptávka po pracovní síle.

Samozřejmě nedostatek lidí není pouze v automobilovém průmyslu. S tímto problémem se v současnosti potýká čím dál více zaměstnavatelů. Lidé jim totiž odchází do zahraničí, protože si myslí, že právě tam narazí na mnohem lepší peníze, než co jsou jim ochotny dát firmy v České republice. I přes plánované zvyšování mezd neubývá výpovědí, a tak stále visí otazník nad touto situací.

Je málo studentů

Nejvíce pracovníků ale jistě chybí v automobilovém průmyslu. Nedostatek se zde pohybuje kolem čtyř tisíc. Během následujícího roku zaměstnavatelé nevěří, že by se jejich místa mohla zaplnit. S úplným zaplněním se počítá až o tři roky později, tedy až v roce 2020. Kdo ví, jak si do té doby automobilky s touto potíží poradí. Jsou ale přesvědčeni, že na obory spojené s touto tématikou se každoročně přihlašuje spousta žáků. Ze středních škol s vyučením přijímají zhruba dva tisíce studentů, ze středních škol s maturitou kolem osmi set. Co se týče vysokoškoláků, tak i z této kategorie se stane pracovníky automobilky zhruba osm set studentů.

Zaměstnanci chybí také ve finančních oblastech nebo v bankovnictví. Postižená oblast je také IT technologie, kde specialistů spíše ubývá, než přibývá. Podnikatelé pracující ve stavebním průmyslu taktéž stále hledají pracovníky. Na stavbách jim totiž od začátku roku ubývá opravdu mnoho lidí, kteří nejdou jen tak lehce nahradit.