šéfove

Na trhu je nedostatek schopných šéfů

Lidé stále častěji utíkají do zahraničí za lepší prací. Není se tedy ani čemu divit, když v České republice nemáme dostatek pracovní síly. Firmám většinou chybí IT specialisté, kteří jejich nabídky mnohdy nepřijímají, protože by v sousedním Německu dostali dvakrát větší plat. Proto tam následně i odejdou, a tak se české firmy s nedostatkem těchto specialistů musí porvat samy. Jenže také ubývá i schopných dělníků na stavbách. Nikdo se totiž nechce zaplést do špinavého zaměstnání, které v sobě nese pouze mizerný plat a ještě šílenější zdravotní pojištění. Pokud je někdo šikovný a umí nějaké řemeslo, raději se vydává na cestu podnikání, protože řemeslníci jsou v dnešní době opravdu cenným pokladem, kterého stále ubývá.

Situace na trhu

Na trhu je také i nedostatek schopných šéfů, kteří by mohli v době prosperující společnosti relativně schopně „vládnout“. Samotní majitelé společností jsou zoufalí, protože jim jejich schopné šéfové oddělení utíkají za konkurencí nebo opět do sousedních států. Podniky mají čím dál větší problémy s tímto obsazováním vedoucích pozic. Nabídka pozic vyššího a středního managementu převyšuje počet podaných životopisů zájemců o sedmatřicet procent. Firmy, které nejvíce hledají schopné kvalifikované zaměstnance na vedoucí pozice, nejsou však ty, které potřebují IT specialisty, ale jsou to především podniky z oblasti bankovnictví, financí, výroby nebo dopravy. Řešením by se mohlo stát to, že firmy vybrané pracovníky proškolí nebo jim poskytne dodatečné vzdělání, aby se mohli dostat na pozici manažera. Na nižší pozice se shání zaměstnanci mnohem lépe než na ty vedoucí.

Během loňského roku bylo podáno na tyto pozice zhruba tisíc inzerátů a životopisy do firem byly posílány ve stejném čísle. Letošní životopisy však nedosahují ani osmi set. Jak se s tímto problémem firmy vypořádají a budou ochotny nabídnout dodatečné vzdělání svých stávajícím zaměstnancům, to nejspíše ukáže jen čas.