zamezte

Zamezte špatný přístup v podnikání

Málokteré podnikání se nese ve vítězném a bohatém duchu. Podnikatelé totiž vždy jen riskují, ale málokdy zvažují situace, které by mohly nastat ve chvíli, kdy jim například odejdou zaměstnanci. U zaměstnanců totiž začínají ty prvotní risky, které mnohdy zapříčiní absolutní kolaps jejich firmy.

Arogance a špatná komunikace se totiž řadí ke dvěma hlavním důvodům, proč i sebevíc prosperující společnosti kolabují. Není se čemu divit, pod špatným šéfem nemůžou pracovat dobří lidé. Jestliže se potýkáte s negativními narážkami na vaši osobu, nejdříve se zkuste zaměřit na to, jak se vlastně chováte vy, následně pak můžete kárat své zaměstnance. Jejich výčitky totiž musí odněkud plynout. Začněte tedy důvod, ale i řešení hledat u sebe.

Odměny i sankce

Ve svém podniku naučte podřízené jednomu systému, který je znám už od dob Tomáše Bati. Proč se tento významný a velký podnikatel stal tak úspěšným? Osvojil si tuto teorii – teorii cukru a biče. Zaměstnanci by měli mít denní nebo například týdenní cíle. Ty pak buď splní či nesplní, ale ať už daný cíl dopadne jakkoliv, je zapotřebí, abyste jim navrhli zpětnou vazbu. Ve chvíli, kdy úkoly splní, dejte jim třeba prémii. Pakliže ji nesplní, danou prémii jim strhněte z platu. Nejedná se o kruté zacházení, naopak! Lidé začnou cítit, že si lehce můžou přivydělat. Začnou se více snažit, budou motivování. To je právě tajemství dobrého leadra – motivace. Pakliže dokážete motivovat své podřízené, budou s vámi spokojeni a vy budete mít prosperující firmu.

Zapomeňte na arogantní chování

Jestliže se k nim ale budete chovat arogantně, budou vám odcházet. Při první výpovědi mávnete rukou, ale až jich na stole uvidíte dvacet, už se nebude jednat o přehlédnutelnou zprávu. Nesmíte zapomínat, že vy, ale i vaši zaměstnanci tvoří firmu. Sám byste ji jistě neutáhl.