na volné noze

Toužíte pracovat na volné noze? Jak nespadnout a nevyhořet

Chci se stát freelancerem. Možná jste pánové v zaměstnaneckém poměru a sníte o něčem podobném. Být na volné noze, dělat jenom to, co chcete, kdy chcete a jak chcete. U kreativnějších profesí, kde není podstatné, kolik hodin strávíte v kanceláři, se tato možnost přímo nabízí. Nejste úředníci, kteří by měli být klientům k dispozici od do v přesně definované době. Múza může chodit o půlnoci stejně tak jako brzy ráno. Jenže freelacing může být i zrádný. Pozor na něj.

Pád může přijít

Opustíte zajeté vody zaměstnaneckého poměru a najednou máte spoustu času. Myslíte si, že svět vám leží u nohou. Zvlášť, když se zpočátku daří. Přijde jedna zakázka, druhá, třetí. Jste pořádně rozjetí. Jenže pak se může všechno zaseknout. Další zakázka už nepřijde. Lidé nemají peníze, konkurence je vysoká, vy ještě poměrně nezkušení. Třeba také neovládáte dobře propagaci, nevíte jakými kanály ji šířit, kam se zaměřit. Pak můžete být sice špičkoví odborníci na nějakou oblast a velmi šikovní, ale v podstatě vám to není k ničemu, protože se neumíte prodat, nabídnout, nevíte jak a koho oslovit. Zrovna tak byste třeba potřebovali někoho na pomoc, spolupráci, doplnění týmu. Nevíte koho a nemáte ho k dispozici. Příčin neúspěchu může být prostě spousta. Záleží na tom, kdy se objeví. Někdy můžete vydržet delší dobu, jindy pád přijde rychleji. Uvádí se ale, že může skončit až polovina freelancerů. Jak to zařídit, abyste vy nebyli mezi nimi?

Nebojte se oslovit poradce

Na začátku svého působení na volné noze se ocitáte na opravdovém startu. Svět je pro vás tak trochu džungle. Máte sice nějaké pracovní zkušenosti, ale svět freelancerů funguje přece jenom trochu jinak. Jak si tedy pojistit úspěch? Promyslete si předem, co chcete dělat, jaké klienty oslovovat, jakým způsobem. Snažte se si efektivně organizovat čas. Budete-li se pohybovat ve stejném oboru, v jakém jste byli zaměstnaní, zúročte zkušenosti, kontakty. Pokud si nevíte rady s prezentací na webu, s vytvářením nabídek, s tím jak řídit zakázky, stojí za to obrátit se na konzultanty, kteří dané oblasti rozumí. Jedna jejich rada vám v budoucnosti ušetří spoustu karambolů, které by vás stály hodně času, peněz a energie. Postupně si tak vytvoříte síť spolupracovníků – rádců a nebudete na všechno sami. Jinak vám totiž reálně hrozí i vyhoření.