Loď s posádkou na Marsu

Za 7 let chce vizionář Musk k Marsu poslat loď s posádkou

Americká soukromá společnost SpaceX vlastněná miliardářem Elonem Muskem chce k Marsu vyslat svou první vesmírnou loď i s nákladem už za 5 let a už 2 roky na to pošle i raketu s lidskou posádkou. Podnikatel sdělil, že společnost pro ušetření nákladů zmenší původně zamýšlenou velikost nové nosné rakety, kterou vyvíjí pro lety k rudé planetě. Stavba by podle Elona Muska měla začít už v první půlce příštího roku. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA vyšle k Marsu svou první lidskou výpravu až o 10 let později, ve 30. letech.

Vzhůru na Mars

Nosná raketa BFR má být vysoká 106 m a má mít průměr 9 m, místo původně zamýšlené výšky 122 m a průměru 17 m. Její pohon zajistí 31 motorů Raptor, oproti původně plánovaným 42 motorům. Samotná kosmická loď, vybavená šesti Raptory, kterých mělo původně být 9, bude podle aktuálního projektu dlouhá 48 m a do jejích 40 kabin se má vejít až 120 lidí.

Náklad může mít celkovou hmotnost až 150 tun, což je 5x více, než je maximální nosnost současné nejsilnější verze nosné rakety společnosti SpaceX Falcon. První let k sousední planetě Země plánuje SpaceX na rok 2022, kdy půjde o přepravu nákladu. Má jít o 2 lety s materiálem potřebným pro nový příchod lidí na Mars. Mise s lidskou posádkou bude následovat v roce 2024.

Kolonizace Marsu

Elon Musk původně plánoval soupravu vesmírných plavidel k podpoře kolonizace Marsu. Celá akce měla být v roce 2018 zahájena nepilotovaným modulem s názvem Red Dragon, tedy Rudý drak. SpaceX se ale nyní místo toho soustředí na jeden raketový systém. Jeden systém přináší možnost použití všech zdrojů právě pro tento systém.

Loď, startující i přistávající vertikálně, pak bude částečně znovu použitelná. Bude se tak moci doplňovat palivo ve vesmíru loď bude schopná letět přímo ze Země na Mars. Mohla by být pak v budoucnu využita i k cestám na Měsíc, ale i k rychlému transportu mezi destinacemi na Zemi. Ke každému svému cíli na planetě by mohla dorazit do hodiny. Například cesta New York – Tokio by měla trvat půl hodiny.