Co přinese rok 2023 po stránce hypoték?

Co přinese rok 2023 po stránce hypoték?

Vzít či nevzít hypotéku? To je oč tu běží. V posledních měsících jsou hypotéky stále diskutovanějším tématem a nelze se tomu divit. S rostoucí inflací roste úroková míra a zpřísňují se jejich podmínky, na druhou stranu se setkáváme s klesajícími cenami nemovitostí, a to v lidech probouzí zájem. Pojďme si proto říct, jak to po stránce hypoték bude letos, ať víme, jestli koupit vlastní nemovitost máme či raději ji máme nechat být.

Podmínky pro půjčku na bydlení se příliš lišit nebudou

V posledních měsících evidujeme zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru. Vyplývá to hlavně z aktuální nejisté ekonomické situace, která je stejně nestabilní jako počasí v březnu. Podle predikcí odborníků se nebudou podmínky pro půjčku na bydlení nijak měnit či lišit od těch, které jsou stanoveny nyní. Stále bude platit minimálně plnoletost pro získání úvěru, stále se poskytovatelé úvěrů budou opírat o pravidelný příjem a jeho výši. 

A pořád také bude nutné mít zajištění dluhu nemovitosti. Ani v tomto roce nebudou poskytovatelé člověku dávat celých 100 % z hodnoty nemovitosti, ale stále si 10-20 % bude muset žadatel „vytáhnout” z vlastní kapsy. 

Měnit se budou pouze úroky

Podle predikcí se budou měnit pouze úroky, které se odvíjí od aktuální inflace. Aktuálně se po měsících, kdy hledaly své pomyslné dno, vyšplhaly ke zhruba šesti procentům a očekává se, že letos se dostanou lehce pod tuto hranici. Propad úrokových sazeb však nemá být příliš výrazný nebo velký, spíše bude velmi lehký, sotva znatelný. 

Vyvíjet se budou ceny nemovitostí

Co se bude společně s úrokem vyvíjet jsou ceny nemovitostí. Opět se budeme opírat o predikce, když řekneme, že ceny nemovitostí budou hlavně v druhé polovině roku klesat. Důvodem toho je ochlazený zájem na nemovitostním trhu.

Výpočet ceny hypoték zahrnuje několik faktorů 

Výše úvěru: závisí na hodnotě nemovitosti, na kterou je hypotéka poskytnuta, a také na vlastních finančních prostředcích klienta.

Úroková sazba: se liší v závislosti na poskytovateli hypotéky a na délce trvání úrokové sazby (fixace). Úroková sazba může být fixní, což znamená, že se nemění po celou dobu splácení hypotéky, nebo může být variabilní, což znamená, že se může měnit v závislosti na vývoji úrokových sazeb na trhu.

Délka splácení: Délka splácení hypotéky se také liší v závislosti na poskytovateli a finančních možnostech klienta. V ČR se nejčastěji vybírají hypotéky na dobu 5, 7 a 10 letou fixaci.

Pojištění hypotéky: U některých poskytovatelů hypoték je také nutné sjednat pojištění hypotéky, které zajišťuje splácení hypotéky v případě nečekaného výpadku příjmu klienta (např. úmrtí, pracovní neschopnosti apod.).

Základ určuje ČNB: Ano, ČNB určuje bankám úrokové sazby, od které pak banky sami nabízí vlastní úrokové sazby pro klienty. Dokud bude vysoká inflace, tak se neočekává žádné výrazné snížení.