Vydáváme se do ráje cyklistů

Vydáváme se do ráje cyklistů

Zanedlouho vypukne zase sezona, která je pro tohle putování za cyklistikou, turistikou, jízdě na kolečkových bruslích a některými vodními sporty, naprosto ideální. Pokud máte rádi upravené cyklostezky, které vedou po rovině, jsou dokonale značeny a jako bonus k tomu se nacházejí v nádherné krajině, neváhejte ani chvíli a vydejte se na tuhle sportovní dovolenou. Třeba jen na pár dní. Ono to totiž není vůbec daleko – z Prahy méně než 400 km. A přírodní krásy, rezervace či památky v dané oblasti také jistě stojí za povšimnutí.  

Za sportem i odpočinkem do Rakouska   

Nejdříve se vydejte na jihovýchod Rakouska, a to do spolkové země Burdenland. Tato země se táhne od severu, podél hranic Maďarska a jižní hranici sdílí se Slovinskem. Západní strana této oblasti patří pohoří Leithagebirge. Pohoří náleží k alpským východním výběžkům. Ovšem to, co vás bude nejvíce zajímat je tamní jezero Neusiedler See, které je pozůstatkem prehistorického moře Tethys; to, mimo jiné, znamená, že voda v něm je mírně slaná. Neusiedler See (česky Neziderské jezero) je jediné stepní jezero v Evropě. Zároveň je to největší jezero Rakouska, které svou jižní částí zasahuje až do Maďarské republiky. V celém regionu je zaznamenán nadprůměrný počet slunečných dní.   

Jezero je hodně mělké – hloubka se pohybuje od půl metru do dvou metrů maximálně. Z tohoto důvodu je voda v jezeře poměrně teplá a dá se v něm koupat i teď, na sklonku léta. Kolem jezera je rákos a další vysoké jezerní traviny, ale na březích jsou vytvořeny pláže, přístaviště a další prosekané přístupy k vodě.  

Největší (délka přibližně 1,5 km) a nejkrásnější travnatá i písčitá pláž se nachází na východní straně jezera, a to v obci Podersdorf.   

A čím se můžete u jezera zabývat kromě koupání, plavání a projížďkách na lodi? Najdete tu fotbalová i volejbalová hřiště, lze provozovat jachting, windsurfing a kitesurfing. A ani děti nepřijdou zkrátka – jsou tu pro ně dvě dětská hřiště a zábavný Freizeitpark 

Jak je to s cyklostezkami  

Ty vedou pochopitelně podél jezera a my se tentokrát zaměříme na tzv. východní okruh, který se nazývá Lackenradweg B20 a oblast, jíž budete projíždět, se jmenuje Seewinkel a je to chráněný národní park. Na východ od Neusiedler See uvidíte spoustu jezírek (údajně jich je okolo osmdesáti a mezi některými budete dokonce projíždět) a všechna jsou si něčím podobná – jsou mělká a slaná. Mají však různou barvu: některá jsou díky obrovskému množství soli bílá – v létě se z některých stane jen tvrdý slaný krunýř; jiná jsou zabarvena do žluta a už z dálky se podle zápachu pozná, že jsou sirnatá a je tu i černé jezírko Schwarzer See, v němž je voda temná a kalná.