Na co dbát při výběru elektrokola

Na co dbát při výběru elektrokola

Rozhodli jste se investovat do elektrokola, se kterým chcete projet svět? V takovém případě se nabízí otázka, jak ideální elektrokolo vybrat. Na trhu se takových elektrokol nachází nespočetně mnoho a je otázkou, na co konkrétního se při výběru elektrokol zaměřit, abychom nekoupili zajíce v pytli. Samozřejmě vám poradí prodavači, ale i my vám přinášíme několik tipů na věci, jež hrají roli při výběru elektrokola. 

Baterie 

Baterie do elektrokola je v podstatě tou nejdražší součástí. Její cena se pohybuje zhruba od 7 000 kč, ale můžeme objevit i e – kola, která mají baterii v hodnotě 17 000 Kč. Energie je dodávána z baterie, která je nabíjena z konvenční elektrické sítě. Baterie vydrží asi tři roky, ale někdy více, vše záleží na tom, jak pokročilý je model samotného elektrokola. Pokud bychom si chtěli pořídit elektrické kolo, měli bychom také věnovat pozornost jejímu umístění.  V dnešní době je možné umístění baterie do rámu kola, tedy tak, že není patrné, že se jedná o elektrokolo. V případě městských kol nebo kol skládaných je baterie většinou umístěná na zadním nosiči. Většina modelů baterií pro elektrokola je navržena tak, aby se rychlost zvýšila na 30–40 km / h. 

Baterie pro elektrokola mohou být  olověné – těžké, určené pro 300-500 cyklů plného nabití a vybití. Pro začátečníky mohou být vhodnou volbou, protože mají minimální cenu. Lithium-iontové baterie jsou lehčí a mají dlouhou životnost, garantují až 1000 nabíjecích a vybíjecích cyklů. Existují i jiné typy baterií: například LiNiCoMnO2 se zvýšeným počtem nabíjecích cyklů. 

Dojezd 

Podle výkonu baterie lze také porovnat i dojezd. Dojezd kola se v tomto případě uvádí pomocí watthodin (Wh = součin ampérhodin + voltů). Obecně lze baterie rozdělit do několika skupin, které kvalifikují dojezd. 

  • 40-60 km (motor v náboji kola, snímač otáček klik, baterie s kapacitou 250 – 300 Wh) 
  • 60-80 km (motor v náboji kola, snímač otáček klik, baterie s kapacitou 400 Wh)  
  • 80-110 km (motor v náboji kola, nebo ve středu rámu, snímač otáček klik, baterie s kapacitou  500 Wh) 
  • 70-200 km (motor v rámu, tenzometr snímající sílu na pedály, baterie s kapacitou 300 – 500 Wh)