Kdo vás může natáčet

Kdo vás může natáčet?

V běžném životě vás kamery sledují na každém kroku. V práci, nákupním centru, obchodním domě, na ulici. I soused si může dát na svou zahradu kameru, kterou nasměruje na vaše okno. A tvrdí, že to dělá pro svou bezpečnost. Špehovat v dnešní době může opravdu kdokoli a kohokoli.

Stačí otevřít internet a během pár minut objednáte jakékoli pomůcky ke slídění, které jsou úplně legální, problematické je až jejich použití. Bez problémů si můžete pořídit kamery, které jsou tak maličké, že se ukryjí do mobilu, lustru, klimatizace nebo budíku, aniž by je někdo poznal.

Voyeři si kupují ještě mnohem rafinovanější hračky. Při procházce v parku vám třeba najednou nad hlavou začne kroužit podivné dálkově ovládané letadýlko (v dnešní době velmi rozšířené a oblíbené). Napadne vás, že si z vás někdo střílí, ale na trupu je připíchnutá kamera. Takový vetřelec se může objevit i nad vaší zahradou nebo balkónem přesně ve chvíli, kdy se s partnerem oddáváte intimním hrátkám, a nenapadne vás, že je na vás vidět. Může si to někdo cizí dovolit?

Každá situace je jiná. Když vás někdo sleduje kamerovým systémem v obchodě nebo na ulici, je jiné, než když se tak děje ve společných prostorách činžovního domu nebo přímo v bytě. Ovšem používání kamerových systémů není obecně zakázáno. Avšak pokud váš zaměstnavatel nechá kvůli bezpečnosti rozmístit po firmě kamery, musí o tom zaměstnance informovat. Mnoho bezpečnostních kamer ani nepořizuje záznamy, snímají okolí a členové ochranky se na obrazovkách dívají, zda se někde neděje něco podezřelého.

Pokud kamery nahrané informace ukládají, musí být ve většině případů registrovány na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud na záznamu není žádný zloděj či jiný podezřelý, vše se rychle zlikviduje. Zařízení by se však neměly objevovat třeba na záchodě nebo ve sprchách. A platí to i pro bezpečnostní kamery v obchodech, na úřadech, v hotelech, penzionech nebo na ulici.