Někdo se dívá

Někdo se dívá

Dorazíte domů z práce, svléknete se a vlezete do sprchy. Nemůžete se ale zbavit divného pocitu, že vás někdo sleduje. Záclony jsou zatažené, v bytě s vámi nikdo není. Ale stejně se nemůžete zbavit pocitu, že vás někdo šmíruje. Zní to, jako scéna z filmu Někdo se dívá, v němž úchylný vrah rozmístil po celém domě s nájemníky kamery a sledoval Sharon Stone při sexu.

Jenže tohle může být realita. I ve zdánlivém soukromí a bezpečí vás může někdo tajně šmírovat. Před pár lety se stal případ: Čtyři mladí lidé z Jihlavy si společně pronajali byt. Po půl roce náhodou rozbili zrcadlo v koupelně a nemohli se přestat divit. Objevili za ním čočku kamery. Ukázalo se, že majitel bytu po celých šest měsíců sedával o patro níž u počítače a nájemníky bytu tajně sledoval.

Kamera na tomhle místě byla zřejmě spoustu měsíců, možná i let. Na uložených záběrech z koupelny se našel záznam sexu i jiných párů, nejspíš předchozích nájemníků. Ten přesto tvrdí, že je nevinný.  Kameru prý naistaloval kdysi dávno kvůli své dceři, aby měl přehled, že si domů nevodí kluky. Může se stát něco podobného i vám?

Na tohle si dejte pozor

Tím vším vás někdo může sledovat:

  • Detektor kouře nebo ventilace, ve které bliká dioda, nebo z ní vedou dráty.
  • Digitální budík, čočka kamery v něm může být úplně nenápadná.
  • Předměty se zabudovanými kamerami jako iPody nebo notebooky.
  • Adaptéry, může se v nich skrývat skrytá kamera.
  • Dron, letadlo na dálkové ovládání s instalovanou kamerou.

Takových elektronických a nejen těch, na vás může na každém rohu číhat mnoho. Pořádně si tedy rozmyslete, co bude na neznámých místech dělat.