podnikání

Má stát vkládat peníze do začínajících podnikatelů?

Na začátku stojí váš nápad na podnikání, ovšem nemáte peníze na jeho realizaci. Co teď? Hodila by se vám nějaká podpora, než budete stát na vlastních nohou a produkovat zisky. Od tohoto problému se také odvíjí diskuse na téma podnikání. Má ho stát podporovat? Jistěže má, protože právě na šikovných podnikatelích stojí jeho konkurenceschopnost. Jenže jaký způsob podpory je nejvhodnější?

Smlouva o podpoře s Evropským investičním fondem

Jednou z myšlenek je, že začínající podnikatele bude podporovat státní fond určený k tomuto účelu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek podepsal na konci ledna 2017 s Evropským investičním fondem dohodu, že bude vytvořen fond rizikového kapitálu právě k podpoře našich českých tzv. start-upů, tedy začínajících podnikatelských projektů. Tento fond by měl podpořit právě startující podnikatelské projekty, umožnit jim přístup ke kapitálu a tím povzbudit jejich rozvoj. Bohužel totiž Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi jedny ze zemí, které minimálně investují do začínajících firem a dávají jim minimální podporu. To by se ale mělo změnit.

Stát by měl zjednodušit podnikatelské prostředí

Na podporu nových podnikatelských projektů by mělo přijít asi 40 milionů Eur z evropských strukturálních fondů a dále ještě 10 milionů právě z Evropského investičního fondu, v přepočtu přes jeden a čtvrt miliardy korun. Chvályhodné. Ovšem někteří odborníci si kladou otázku, zda to vše má smysl. Jsou přesvědčeni, že problém je jinde. Peněz na podporu podnikatelů, kteří jsou teprve ve fázi nápadu, budování svého byznysu, je dost. Naopak je ale prý nedostatek projektů, jež by měly šanci uspět v tvrdé konkurenci ostatních a o nabízenou podporu by se ucházely. Upozorňují na to, že by stát měl zvolit jinou strategii. Nevkládat velké peníze do některých vybraných projektů, ale naopak se snažit zjednodušit a zpřehlednit podnikatelské prostředí, aby zahájení podnikání bylo naopak co nejjednodušší a šanci dostali všichni stejnou.