Kde se nesmí parkovat?

Kde se nesmí parkovat?

Každý řidič projde autoškolou, než mu bude udělen řidičský průkaz. Ten mu však nebude udělen, pokud nebude vědět, kde nesmí zaparkovat během jízdy na silničních komunikacích. Samozřejmě nejvíce řidiče naučí až praxe, na druhou stranu míst, kde nesmí zaparkovat, je tolik, že někdy na to zkrátka zapomene nebo opomene jisté skutečnosti. Osvěžme si proto paměť a prozraďme si, kde se nesmí zastavit ani stát, abychom se vyvarovali mastným pokutám, které policisté velice rádi udělují ve chvíli, kdy řidič zastaví na místě, kde nemá, co dělat.  

Neparkujte na zákazu zastavení 

Značky vám mohou pomoct, to je starý známý fakt. I v případě parkování vám mohou pomoct. Auto nesmí parkovat na zákazu zastavení, to je víc než jasné. Zákaz zastavení je většinou umístěn tam, kde je nutné, aby vozovka zůstala zachována. Pouze tehdy, kdy by mělo dojít k poruše vozidla, se může zastavit i na zákazu zastavení.  

Neparkujte na nepřehledných místech či složitější dopravní komunikaci 

Obecně také platí, že se nesmí parkovat na nepřehledných místech. To znamená, že se nesmí parkovat například v nepřehledné zatáčce nebo její těsné blízkosti, také se nesmí parkovat před nepřehledným vrcholem či těsně za ním.  

Taktéž nesmíte své auto nechat stát na místech, kde dochází ke složitějším dopravním situacím. Tímto se rozumí například přechod pro chodce, také přejezd pro cyklisty nebo místo, které je v kratší vzdálenosti než pět metrů. Pětimetrové pravidlo ostatně platí také pro křižovatky, v jejichž okolí se taktéž nesmí parkovat.  

Zákaz stání platí i pro připojovací nebo odbočovací pruh, také pro zastávku tramvají, autobusů nebo trolejbusů, nesmí se parkovat ani na mostech, před vjezdem na pozemní komunikaci nebo ve vyhrazeném jízdním pruhu či v jízdních pruzích, které jsou vyznačené na vozovce mimo pravého jízdního pruhu.  

Zastavit se samozřejmě nesmí ani na tramvajovém páse nebo na silnicích I. třídy či za snížené viditelnosti na silnicích II. a III. třídy.