3D tiskárna

3D tiskárna vyrobí dokonalý prototyp

Určitě jste se s ní už někdy setkali. Seznamte se: 3D tiskárna. Hodí se k tisknutí různých prototypů. Nachází uplatnění ve strojnickém průmyslu, v medicíně, zkrátka všude tam, kde je třeba vytvářet 3D modely. V těchto tiskárnách jde vývoj také nezadržitelně kupředu. Nedávno představila v této oblasti americká firma Stratasys  novinku, která rozhodně stojí za pozornost.

Lehce ověříte funkčnost prototypu

Nejprve než se vrhneme na tiskárnu a všechno, co umí, vraťme se trochu ke zmiňované firmě. Stratasys je v oblasti 3D tisku skutečným průkopníkem. Už v roce předvedla světu úplně první 3D tiskárnu fungující na základě technologie FDM, tedy Fused Deposition Modeling. V současnosti jde o vůbec nejobvyklejší využívanou technologii. Stala se velmi oblíbenou. Je proto samozřejmé, že na ni staví žhavá novinka společnosti, tiskárna řady F123. Výrobci s jejím představením zároveň uživatelům slibují, že všechno bude mnohem jednodušší. Díky novému softwaru půjde snáze ověřit koncept výrobku, jeho design i to nejdůležitější – zda je prototyp opravdu funkční.

Hračka za půl milionu

Jak vypadá praktické použití téhle hračky? Od chvíle, kdy krabici s tiskárnou dostanete do ruky, do okamžiku, kdy začnete tisknout, by to nemělo trvat déle, než půl hodinky. Podstatné je i to, že je tisk zdravotně nezávadný a bezpečný. Klidně si tak tiskárnu můžete postavit přímo na prostřední stůl ve vaší vývojářské kanceláři, kde na ni budou napojeni a budou ji využívat úplně všichni. Není třeba ji oddělovat sklem v samostatné místnosti, protože nehrozí uvolňování výparů ani mikročástic, což se běžně děje u jiných druhů 3D tisku. Umí najednou tisknout dokonce ze čtyř materiálů, a to včetně PC-ABS z něhož vytváří nárazuvzdorné kousky. V nabídce máte k dispozici 10 různých barev. A co tahle hračka stojí? Připravte si v přepočtu zhruba půl milionu korun.

Zdroje: technet.idnes.cz