vlakem do vesmíru

Budeme cestovat vlakem do vesmíru?

Máte rádi sci-fi a nechybí vám chuť se někdy podívat do vesmíru? Možná to není tak vzdálená budoucnost, jak se na první pohled zdá. A to přesto, že jde o velmi drahou záležitost a také rakety nemohou splnit všechny požadavky. Právě proto se ale vědci pídí po jiných možnostech cestování do vesmíru, než těch, které dosud známe – raket. Jaké nápady mají?

Doprava pomocí kapslí

Rychlovlaky pohybující se po magnetickém polštáři podle některých odborníků mají potenciál vyvézt lidi i mimo naši domovskou planetu. Stát by se tak prý mohlo pomocí jakési trubice, jež připomíná Hyperloop Elona Muska. Vlakové vozy, které jezdí pomocí magnetické levitace se ani nedotknou tratě. Právě proto umí vyvinout velkou rychlost. Tato technologie pohybu by ale zřejmě mohla mít mnohem širší možnosti. Elon Musk ve své koncepci plánuje vytvořit tubus pro dopravu kapslí, v nichž může být skryt nejenom přepravovaný náklad, ale také lidé. Díky tomu, že je prostor uzavřený, může v něm vzniknout velice nízký tlak vzduchu. Potom bude možné docílit i velmi vysokých rychlostí, a to až 1300 km za hodinu.

Jak opustit gravitační pole země?

Vynálezce James Powell se domnívá, že by tuto technologii cestování mělo být možné využít i při vesmírném putování. Proto má svůj patent na systém, který obhospodařuje magnetické vypouštění kosmických lodí a projektilů do vesmíru. Jde o vypouštěcí trubici napodobující hyperloop. Ovšem tentokrát trubka nemá spojovat třeba dvě města, mezi nimiž povede dráha hyperloopu, ale míří vzhůru do nebes. Cílem je vynést kosmickou loď do takové výše, v níž by měla dostatečnou rychlost, aby dokázala opustit gravitační pole planety Země. Powell si myslí, že jeho nápad se dá zvládnout jak z hlediska vytvoření technologie, tak i komerčního pohledu. Pokud se to v budoucnosti podaří, bude to znamenat převratnou událost.