Přežijeme offline?
Potřebujete se domluvit s přáteli na společné schůzce? Přece jim nebudete volat, to by bylo zbytečně drahé. Esemeska taky není zdarma. Zapnete tedy WhatsUp, Messenger či jinou aplikaci, která slouží jako komunikační prostředek. Díky těmto aplikacím se dnes prakticky veškerý život a veškerá komunikace přenáší do virtuálního světa. Spolu s přibývajícími sociálními sítěmi ale ubývá potřeba živého sociálního kontaktu.
Malé děti zvládají pracovat s mobilním telefonem a tabletem rychleji než komunikovat s vlastní matkou. Jedná se snad o jakousi evoluci? Jak je možné, že malému dítěti přijdou technologické zázraky dnešní doby jako samozřejmé a neskutečně rychle si osvojí jejich používání?
Společnost si na digitální technologie rychle zvykla, proč by taky ne? K čemu naše současná společnost směřuje? K jednoduchosti. To přece všichni chceme- rychlost, jednoduchost a nápaditost. Prostřednictvím virtuálního světa můžete rychle a jednoduše získat informace o tom, co vás zajímá. Lze tedy prohlásit, že technologické vymoženosti reagují a uspokojují aktuální potřeby zákazníků. Otázkou ovšem je, zda bychom bez virtuálních médií dokázali ještě vůbec existovat.
Čas na experiment!
Abyste zjistili, jak moc jste na tato média upnutí, jednoduše zkuste týden fungovat bez nich. Zamkněte počítače do šuplíků (pokud vám to práce dovolí, pokud ne, odkládejte ho vždy po skončení pracovní činnosti). Vyměňte chytrý telefon za starou, dobrou, tlačítkovou Nokii. Zakažte si internet. Následně pozorujte své reakce na odebrání těchto vymožeností. Jak bude vypadat váš život bez nich?
Pravděpodobně pocítíte absenci virtuálních médií již první den. A co teprve když zabavíte mobily, tablety a notebooky vašim dětem?
Zjistíte, že obecně platí, že pro mladší lidi jsou technologické zázraky dnešní doby mnohem samozřejmější než pro vás. Spoléhají se na ně při navazování přátelství, partnerských vztahů, a prakticky ve všem, co jim život přináší.