auta

Nedostatek lidí zasáhl i automobilový průmysl

Nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu postihl nejen velké společnosti, které hledají především kvalifikované vysoce postavené šéfy nebo alespoň ty, kteří by mohli působit na manažerské pozici. Dokonce tento nedostatek nepostihl jen firmy, které zase nutně shání IT specialisty, kterých je také opravdu minimum. Tato problematika v Česku se začala také týkat především automobilového průmyslu, kde chybí opravdu velký počet pracovníků. Automobilky jsou už zoufalé, protože nenachází vhodné kandidáty a vlastně ani ty, kdo by se kandidátům mohl přiblížit.

Lidé také chybí i výrobcům autodílů, a to skoro čtyři tisíce pracovníků. Tato situace není ale pouze chvilková. V tomto průmyslu se odhaduje tato potíž až do roku 2020, tedy tři roky musí české automobilky ještě přežít, dokud nenaberou potřebné množství lidí důležitých k jejich prosperitě.

Situace automobilového průmyslu

Nejlepší zaměstnanci jsou podle mluvčího sdružení automobilového průmyslu ti, kteří vyšli středoškolské vzdělání s vyučením. Z tohoto studia se do této oblasti dostane přibližně dva tisíce čtyři sta zaměstnanců. Co se týče střední školy zakončené maturitou, jedná se o osm set pracovních míst. Své místo v podniku si najdou i vysokoškoláci, a to zhruba dalších osm set.

Nedostatek lidí v této oblasti všechny celkem překvapuje. O obory spojené s auty je totiž velký zájem. Roste především zájem o konkrétní obory, a to o ty, které jsou zaměřeny na bezpečnost dopravy, informační nebo komunikační technologie či další jejich aplikace v dopravě. Během studia těchto oborů se totiž studenti přiblíží reálnému světu. Nahlédnou a seznámí se například s problematikou sdílení informací mezi jednotlivými vozidly, dále se seznámí s připojením na mobilní sítě, obeznámí se s trendy v oblasti hackingu v dopravě či se naučí se senzorickými systému v dopravních sítích.