Barva spermií: co může znamenat?

Barva spermií: co může znamenat?

Obvyklé zbarvení spermatu je bílé až bílošedé či mírně zažloutlá. Jakékoli jiné barvy mohou signalizovat určité zdravotní problémy a mohou být důvodem, proč navštívit svého lékaře. Barva a hustota spermatu závisí hned na několika různých faktorech: na stravě, sexuální aktivitě, věku a zdraví člověka. Správná konzistence je rosolovitá, vyšší hustota není důvodem ke znepokojení. Aby se spermie mohly pohybovat, potřebují pH 7,2, což je zároveň alkalická hodnota spermatu.  

Zelená barva spermií 

Zelená barva spermií může naznačovat infekci kapavky nebo bakteriální infekci v močovém měchýři. 

Hnědá barva spermií 

Také hnědá barva (také růžová, červená) nevěstí nic dobrého. Je to znamením, že někde v mužském reprodukčním systému dochází ke krvácení. Růžové sperma znamená čerstvé krvácení, hnědé už je indikací hojení ran. Nejčastěji se toto krvácení objevuje v prostatě. Pokud se tento problém objevuje dlouhodobě, může jít o rakovinu prostaty. Ať už je problém krátkodobý nebo dlouhodobý, kontaktujte urologa. 

Žlutá barva spermií 

Lehké zabarvení do žluta není důvodem k obavám. Avšak jasně žluté sperma může znamenat vážnou infekci, jako je zánět varlat, onemocnění prostaty apod. rozhodně je důvodem, proč navštívit urologa. 

Průhledné spermie 

Muži, kteří mají často sex nebo masturbují, mohou mít průhledné spermie. Neznamená to žádnou chorobu ale pouze to, že nedošlo k vytvoření určité produkce spermií. Právě průhledné spermie nemají pro početí velký význam – obsahují jen velmi malé množství spermií. To znamená, že pravděpodobnost početí je nízká. Výroba spermatu vyžaduje určitý čas. Páry, které se snaží otěhotnět, by měly mít pohlavní styk každé dva až tři dny. 

Co je obsaženo ve spermatu? 

Nejsou to jenom spermie. Další obsah tvoří steroidní hormony, aminokyseliny, enzymy, vitamín B12 a C, fruktóza, galaktóza, hořčík, zinek, vápník, selen, cholesterol, lipidy a další látky.