auto do hor

Jak vybrat auto do hor? Chce to silný motor a dobrou převodovku

Zimní plískanice ještě ani zdaleka nekončí, zvláště pro chlapy, kteří si oblíbili lyžování a pravidelně vyrážejí na hory. Ti často musí chtě nechtě svým vozem absolvovat jízdu v hodně nepříjemném terénu, sněhových závějích, ledovce, větru, při mokrém či nočním sněžení. Cesta za takového počasí znamená pro auto velkou prověrku. Bohužel, ne každý z vozů obstojí. Které modely selhávají, a při výběru vozu do sněhu a ledu je lepší na ně zapomenout?

Sáhněte po terénním speciálu

Například motorem vpředu a pohonem zadních kol vybavený Mercedes-Benz SL se pro zimní jízdu zrovna nehodí. Ovšem potíže se sněhovou nadílkou mohou mít třeba i vozy jako BMW X6 s pohonem všech kol nebo třeba Audi R8. Zkrátka pokud opravdu rádi jezdíte na hory a nenecháte si tuhle zálibu ničím a nikým vzít, je nejlepší zohlednit tuhle vášeň už při výběru vozidla a nenechat se pak v terénu zaskočit. Z jakých kategorií vozů vybírat? Jednoduše výběr zúžit na SUV a terénní modely. Většinou je nejlepší terénní SUV či přímo terénní speciál. S takovým vozem neprohloupíte, i když jezdíte na chatu vysoko v horách, Budete jednoduše připraveni na všechno. Jaké vlastnosti by kvalitní terénní auto především mělo mít?

Potřebujete pohon na čtyři kola

Především je naprostou nezbytností silný motor, dále pohon na všechna čtyři kola. Podstatné je i nízké těžiště vozu a také stabilní záběr při pomalých převodech. Dále je podstatná spolehlivost. Zkrátka auto na silnici a jízdu převážně v letní sezóně seženete velmi snadno, ale výběr vozu do hor vyžaduje podstatně větší pozornost. I zdánlivě drobný problém se může v metrové sněhové nadílce změnit v obrovský průšvih. Odborníci také varují před nákupem terénní ojetiny. Tam je třeba být obzvláště obezřetný. Jestliže si přesto děláte zálusk na ojetý tréňák, měli byste si před nákupem prověřit hlavně nejnamáhavější části vozu, a to motor, podvozek a převodovku. Nákup u seriózních prodejců, kteří netají skryté vady vozu, přítomnost dobrého mechanika, pokud vy sami nejste odborníci na auta, to je v takovém případě naprostá nutnost.