Město Znojmo

Vše o dech beroucím Znojmě

Česká republika je plná krásných měst, která stojí za navštívení. Mnozí lidé navštěvují bohužel jen velká města Česka, tedy konkrétně Prahu, Brno nebo Ostravu. Je velká škoda, že lidé nezavítají například do krásného Znojma, které je tak krásné, až mnohdy bere dech. Znojmo nalezneme v Jihomoravském kraji, konkrétně na levém břehu řeky Dyje. V současné době je město považováno za druhé největší město Jihomoravského kraje a také je označováno za historické centrum jihozápadní Moravy. I když zde žije „pouze“ 34 tisíc obyvatel, má toto město co nabídnout.

Je velmi zajímavé, že historie Znojma sahá až do 8. století, kdy území současného Znojma již bylo osídleno. První zmínka o městě se však objevila v padělané listině z roku 1048, ale jelikož se jednalo o padělanou listinu, v níž se informace o Znojmě nacházely, nikdo neví, jestli lze tento rok považovat za rok vzniku či nikoli.

Od té doby se však Znojmo proměnilo v krásné město, jejímž starostem je aktuálně Jan Grois. Ještě do roku 2012 se Znojmo označovalo za okresní město okresu Znojmo, dokonce za dob Rakouska-Uherska a za dob první republiky bylo Znojmo považováno za statutární město.

S jakými městy či obcemi Znojmo sousedí?

Znojmo naleznete v blízkosti měst a obcí Kravsko, Citonice, Dyje, Havraníky, Kuchařovice, Únanov, Taasovice nebo Dobšice. Měst a obcí v okolí Znojma se však nachází mnohem více.

Co v Znojmě podniknout?

Ve Znojmě se každým rokem koná mnoho zajímavých akcí. Patří k nim například Znojemské vinobraní, které patří k těm nejatraktivnějším znojemským událostem. Kromě Znojemského vinobraní můžete zavítat i na jiné zajímavé festivaly, které se zde konají. Mezi nimi najdeme například Znojmo Jazz Fest, dále také folklorní akci VOC festival Znojmo či Hudební festival Znojmo, který se koná od roku 2005. Tento festival se také řadí k těm nejatraktivnějším.