Jak snadno zvládnout první rok na vysoké?
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim a přístup vyučujících pro vás mohou být strašákem. Jsou však obavy oprávněné? A dá se na první rok školy připravit?
Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům dělá problém mu přivyknout. Docházka na většinu přednášek není povinná, v průběhu semestru neprobíhá žádné testování, o domácích úkolech ani nemluvě – ty jsou opravdovou raritou. Studenti tak často podlehnou mylnému zdání o jednoduchosti studia a učení odkládají až na začátek zkouškového období.
Tip: Na všechno nemusíte být sami. Proč se trápit se seminárkami když můžete využít služeb vypracování seminárních prací na zakázku a ušetřit si čas i starosti?
Prázdninová příprava není na škodu
Mohlo by se to zdát přehnané, navíc komu by se chtělo o prázdninách myslet na školu. Pravdou však je, že prázdninová příprava má své opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si menší náskok.
Spojte síly s dalšími spolužáky
Využijte sociální sítě a vyhledejte budoucí spolužáky nebo ty, kteří již školu dobře znají. Poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.
Studujte průběžně a budete úspěšní
Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to.
Tip: Někdy na průběžné studium prostě není čas. Speciálně když musíte stíhat školu i práci, vypracování bakalářské práce vám přijde jistě vhod.
Skripta, učebnice a zápisky
Ke studiu a přípravě na zkoušky si vždy nevystačíte se zápisky z přednášek a musíte sáhnout po učebnicích, skriptech, nebo další literatuře. Nevrhejte se po hlavě do nákupu nových a často drahých studijních materiálů, když ještě přesně nevíte, co je skutečně potřeba, co se vyplatí mít doma a u čeho stačí jen výpůjčka z knihovny.
Pokud se rozhodnete knihy pořizovat, stojí za to prohlížet nástěnky, podat si inzerát nebo se poptat starších studentů, zda neseženete již využité.
Rada na závěr
Ačkoli studium není radno podceňovat, není ani nutné brát ho příliš vážně a neustále se stresovat. Rozhodně se nevzdávejte, pokud se setkáte s nějakým neúspěchem, ten potká téměř každého. Buďte svědomití, samostatní a vše půjde dobře. Hodně štěstí.