Pracujete v kanceláři? A taky vás bolí záda kvůli sezení jako třetinu lidí?

Pracujete v kanceláři? A taky vás bolí záda kvůli sezení jako třetinu lidí?

Práce v kanceláři se může zdát naprosto jednoduchá a nijak nenáročná. Jenže pravdou je, že ti, kteří dnes a denně sedí v kanceláři za stolem, mají bolesti. Trápí je především bolesti zad, to ostatně ukázal nedávný průzkum, který zjistil, že záda bolí až třetinu lidí v kancelářích. Na bolavá záda si bohužel stěžují nejen administrativní pracovníci, ale také kupodivu studenti, kteří během všedních dnů vysedávají ve školách. Bolesti zad jsou problémem i účetních, operátorů nebo pracovníků v informačních technologiích. Nabízí se však otázka, co s tímto problémem dělat, jak ho řešit? 

Podle drtivé většiny pracovníků v administrativě nebo jiných lidí, jež trápí bolesti zad, je důvodem jejich bolesti neustálé sezení za stolem. Odborníci jsou téhož názoru, vždyť sedavý životní styl má na organismus nepříznivý vliv. Může docházet k vícero zdravotním potížím.  

Jak to řeší zaměstnavatelé 

Když vyplynuly tyto průzkumy na povrch, rozhodli se s tím zaměstnavatelé něco dělat. Začali konkrétně nabízet určitý benefit. Tímto benefitem je umožnění zaměstnancům, aby si vybrali stůl a k němu i vhodnou židli, na které se jim bude dobře pracovat a která bude eliminovat bolesti jejich zad.  

Pokud i vy jste dostali možnost vybrat si vlastní stůl a židli, poradíme vám, jak by taková pracovní, respektive kancelářská židle měla vypadat a co mi rozhodně měla splňovat.  

Jak by měla vypadat kancelářská židle 

Kancelářská židle by měla být především stabilní a také pevná. Při dosednutí byste měli cítit, jak reaguje centrální pružina. Žádné části židle by se neměly vychylovat do žádného směru.  

Při výběru vhodné kancelářské židle si dejte pozor i na kolečka, jelikož i ta hrají svou roli. Kolečka by měla být ideálně tvrdá, ale na PVC nebo beton či parkety jsou lepší měkká kolečka, která zajistí plynulý pohyb.  

Výška židle by měla být nastavitelná. Nastavte si výšku takovou, aby se nohy dotýkaly země a aby přitom kolena svírala úhel devadesát stupňů.