Největší solární elektrárny na světě. Když se svět snaží žít ekologičtěji
Solární energie je na vzestupu po celém světě. Mnoha lidem totiž dochází, že je ideální zpracovávat energii přímo od zdroje energie, který nikdy nevyhasne, je naprosto ekologický, a také spolehlivý. Pojďte se s námi podívat na zajímavá místa naší planety.
Španělská sluneční elektrárna
Fotovoltaické elektrárny nejsou jen skvělou volbou, jak si vyrobit ekologickou energii, ale také příležitost pro získání velkého množství elektřiny. Park poblíž španělského města Olmedilla de Alarcón disponuje kapacitou 60 MW. Byl vybudován za necelý rok a půl a jedná se o unikátní a největší solární projekt v rámci celé Evropy. Její koncept je velmi originální, stal se vzorem pro mnoho dalších projektů.
Egyptský obří výrobce energie
Sluneční elektrárna, která byla před nedávnem otevřena v Benbanu, se stala největší sluneční elektrárnou na celém světě. Její výstavba byla logickým krokem, stát totiž potřeboval vyřešit časté výpadky energie ze sítě v pouštních oblastech. Nyní je tato velká elektrárna umístěná 40 kilometrů od města Aswan největším projektem, který byl dosud realizován. Kapacita panelů je neuvěřitelných 1800 MW. Investoři se ale shodují, že tuto elektrárnu budou ještě rozšiřovat.
Spojené arabské emiráty
Bylo jasné, že ani ekonomický gigant blízkého východu nezůstane pozadu. V roce 2019 byla otevřena velkolepá fotovoltaická elektrárna s názvem Nur Abú Dhabi. Ta je sestavena z více než tří milionů solárních panelů. O její výstavbu se zasloužil mezinárodní tým o více než 2000 pracovnících. Náklady na její postavení se pohybovaly okolo dvaceti miliard korun. Stavba obřího kolosu trvala dva roky. A výkon? 1200 MW, což je více než blok jaderné elektrárny Temelín.
Je jasné, že s postupem času bude dalších fotovoltaických elektráren přibývat. Svět si uvědomuje, že doba, kdy se spalovala fosilní paliva, končí. V současné době se staví další projekt v Číně a také v saudskoarabské Dubaji.