Jak vybrat pneumatiky na motorku

Jak vybrat pneumatiky na motorku?

Moto pneumatiky jsou stejně důležité jako dobře padnoucí moto kalhoty, kevlarové bundy nebo boty na motorku. A stejně jako moto oblečení, i pneumatiky musíte přizpůsobit povětrnostním podmínkám, terénu a dalším okolnostem. Jedině tak využije motorka naplno svůj potenciál.

Ze všeho nejdřív nahlédněte do technického průkazu motorky nebo alespoň prohlédnout stávající pneumatiky. Zde se dozvíte základní parametry, které musí pneumatiky splňovat. Zapsané údaje jdou v následujícím sledu – šířka, profil, konstrukce, průměr ráfku, hmotnostní index, rychlostní index.

Pneumatiky můžete volit dušové nebo bezdušové. Bezdušové mají tu výhodu, že jsou vyrobené z velmi odolné pryže a jen tak snadno je nepíchnete. Pokud se tak přeci jen stane, na motorce ujedete (při snížené rychlosti) ještě asi 20 kilometrů, než budete muset zastavit. To s dušovou pneumatikou nelze, jakmile ji píchnete, musíte zastavit okamžitě, pokud si nechcete zničit ráfek.

Typy pneumatik podle stylu jízdy

Když odhlédneme od rozlišení letních a zimních pneumatik, jiné pneu se hodí pro jízdu na silnici a jiné pro jízdu v terénu. Silniční pneumatiky mají vysoký nájezd kilometrů a mělčí, avšak velmi dobře přilnavý povrch.

Enduro pneumatiky jsou přizpůsobené pro jízdu na asfaltu i méně náročném terénu. Jsou vysoce odolné a navržené tak, aby vzorek neprokluzoval ani na blátivé cestě.

Pokud jste především terénní jezdec, pořiďte si pneu s výrazným vzorkem, který si poradí s hlínou, štěrkem i bahnem. Některé z nich ale nemají platnou homologaci pro silniční provoz.

Pneumatiky na skútr mají drobnější rozměry. Jsou stavěné především na různé městské povrchy a mají skvělou přilnavost a stabilitu i za mokra.

Sportovní pneumatiky jsou vhodné pro všechny zastánce rychlé jízdy bez ohledu na vysoký nájezd kilometrů. Jejich materiál je navržený tak, aby co nejlépe přilnul k vozovce a neklouzal ani v prudkých zatáčkách. Mají ale menší životnost.