Jak napravit různé škrábance laku na autě

Jak napravit různé škrábance laku na autě

Renovace laku auta přichází do hry ve chvíli, kdy si všimneme, že našeho čtyřkolého parťáka „zdobí“ několik nehezky vypadajících škrábanců. Ty mohou být různého původu a i proto k jejich nápravě přistupujeme velice různorodě. Zatímco někdy stačí kvalitní leštička auta a leštící pasta na auto, jindy musíme zajet do servisu a poprosit o zbrusu nový nátěr. 

Jak na jemné škrábance

Na autě se můžou vyskytnout například jemné škrábance, které vznikají nejčastěji z důvodu nešetrného čištění auta. Nebo se vina může připisovat také větvím stromů, které jsou většinou vysázeny na okrajích silnice nebo v blízkosti, kde parkujeme. 

Jemné škrábance nejsou důvodem pro nový lak. Stačí vzít do rukou kvalitní vosk, který obsahuje drobné abrazivní součástky. Případně existují i fixy nebo retušovací pera, která v tomto případě jsou dostačující spásou vozidla.

Jak na malé důlky v laku

Větším problémem jsou už malé důlky v laku, které vznikají většinou tím, že na ně spadnou drobnější kroupy nebo kamínky, jež odletí od zadních kol vozidel, jež jedou před vámi. V takovém případě je zasažená ochranná vrstva laku, mnohdy i barevná vrstva, kterou je zapotřebí napravit. 

Ovšem ani v tomto případě není potřebné nanášení zbrusu nového laku. Stačí sáhnout po retušovacím peru a opravené místo pořádně rozleštit pomocí kvalitní leštěnky. Tuto činnost je možné provádět v pohodlí domova, ale samozřejmě se můžete svěřit i do rukou profesionálů, pakliže si na to netroufáte, nebo nemáte na tento typ opravy čas.

Jak na hluboké škrábance

Horší jsou hluboké škrábance, které jsou tím nejhorším typem poškození laku. Poškození je totiž opravdu dlouhé a často tak hluboké, že proniká i přes ochrannou vrstvu až na lak a kov. Nejčastěji k těmto typům škrábanců dochází tak, že se neopatrně otevřou dveře nebo neopatrně zaparkujeme.

Klíčem k opravě tohoto nedostatku je především včasný zásah. Jelikož je škrábanec hlubší, je jeho odstranění krapet komplikovanější. V tomto případě přichází na řadu zásah ze strany autoservisu a novému laku se pravděpodobně nevyhnete.