Firmy se začínají prát o důchodce

Firmy se začínají prát o důchodce

Pokud jste si mysleli, že zaměstnanecká krize byla zažehnána, tak jste se spletli. Problém s nedostatkem pracovníků je stále aktuální, firmy nevědí, kým mají obsadit volné pracovní pozice, kterých spíše přibývá, než ubývá. V současné době jsou sice prázdniny, tudíž firmy zaměstnávají brigádníky, ale na druhou stranu je to jen krátkodobé řešení, které zanedlouho skončí. Kromě brigádníků, kteří jsou mimochodem placení víc než zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, jsou pro firmy atraktivní i důchodci, kteří se rozhodli stále pracovat. V České republice je takových pracujících důchodců několik stovek tisíc.  

V důchodě by měl člověk odpočívat, ale někteří se na důchod zkrátka necítí. Jiní jsou zase skleslí ze své výše důchodu, proto raději chodí do práce, aby si přišli na pár tisíc korun k dobru. Právě těchto aktivních důchodců si firmy cení, doslova se o ně perou. 

Dříve o seniory firmy nezavadily, dnes se perou 

V minulosti to bylo paradoxně naopak – firmy nechtěly mít s důchodci nic společného, dnes se však o ně doslova perou. Jenom vloni bylo aktivních pracujících důchodců kolem 341 tisíc, což je o sto tisíc důchodců více než před deseti lety.  

Jenom vloni tvořili pracující senioři zhruba šest a půl procenta celkového počtu pracujících lidí. To ostatně potvrdil i Český statistický úřad.  

Pro seniory je to koníček 

Sice to někteří dělají pro peníze, pro většinu důchodců je práce koníčkem. Nedokážou jen sedět doma a nic nedělat, raději chtějí strávit svůj čas s lidmi, přitom si navíc i něco vydělají. S otevřenou náručí jsou dnes pobíráni takřka všichni důchodci, bez speciálních požadavků.  

Senioři jsou najednou velice cenní, protože mají zkušenosti. Dnes většina mladých lidí studuje do třicátého věku života, nastoupí do práce bez zkušeností, zanedlouho založí rodinu. Senioři jsou zaměstnanci, kteří jsou loajální a plní zkušeností, které mohou přenášet na své mladší kolegy.