Chystáte se na zateplení střechy? Co je třeba vědět?

Chystáte se na zateplení střechy? Co je třeba vědět?

Topná sezona zdárně přichází do svého cíle, což má za následek jedno – zjištění, jestli teplo neutíkalo nějakou skulinkou ven a my tak neplatili vysoké zálohy zcela zbytečně. Zatímco někteří se radují z kvalitního zateplení, jiní bohužel zjistili, že střechou uniká nezanedbatelné množství tepla, čímž se zvyšuje energetická náročnost rodinného domu. Tou první věcí, ke které se tedy uchylujete, je zateplení šikmé střechy, aby se podobný scénář už příště neopakoval. Někteří se vrhají rovnou do foukané izolace.

Nezateplenou střechou může unikat až patnáct procent tepla

Možná o zateplení rodinného domu uvažujete už delší dobu. Doposud jste se však k tomuto kroku neodhodlali, protože jste se domnívali, že střechou nemůže unikat tolik tepla, jak se tvrdí. Jenže skutečně je pravdou, že nezateplenou střechou může unikat až patnáct procent tepla. Mnozí odborníci jsou toho názoru, že dobrá tepelná izolace střechy je často důležitější než prosté zateplení obvodových stěn domu. Navíc pokud se k tomuto kroku konečně uchýlíte, získáte další cenné prostory v domě, a to obyvatelné podkroví. 

Dne se uplatňují různé tepelně-izolační materiály

V současné době se při zateplování nejen šikmé střechy používají nejrůznější tepelně-izolační materiály. Už dávno se nepoužívá jen pěnový polystyren, i když je pravdou, že stále mluvíme o jednom z nejvyužívanějších materiálů. 

Vedle nich se využívají také PIR desky nebo desky z minerální pěny, které jsou přírodním materiálem majícím řadu výhod. Předně k nim patří nehořlavost, také pohlcování hluku nebo to, že se s ním dobře pracuje. 

Zateplení mezikrokevní a nadkrokevní

Dnes se zateplování střech rozděluje na dvě velké skupiny, a to na mezikrokevní zateplování a nadkrokevní zateplování. Druhé zmíněné je považováno za daleko modernější, ovšem v obou případech mluvíme o něčem, co má své výhody i nevýhody (jako ostatně všechno na světě).