Cihlová fasáda: jak na ni?

Cihlová fasáda: jak na ni? 

Chcete být originální, ale také toužíte po praktičnosti? Cihlová fasáda je pro vás ideálním řešením! Tato elegantní a nadčasová fasáda patří zaručeně k jedním z nejstylovějších řešení a skýtá mnoho výhod. Na své si rozhodně přijdou milovníci domků v anglickém stylu, ale nejen ti. 

Designová, ale i praktická 

Cihlová fasáda se hodí na klasické stavby, ale také moderní budovy.  Na trhu je nepřeberné množství barev, povrchových úprav, typů a rozměrů. Jednou z výhod je, že se krásně kombinuje s dalšími materiály jako je dřevo, plech i klasická omítka. 

Může se zdát, že se jedná o pouhý designový prvek, ale cihlová fasáda váš překvapí také řadou praktických předností. Nejenže je v podstatě bezúdržbová, ale má také mimořádně dlouho životnost. Pokud budeme předpokládat výběr kvalitních cihel či pásků, správné technické provedení a spárování, nebudete muset fasádu nikdy opravovat. Vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám a mrazuvzdornosti jsou dalšími benefity cihlové fasády.  

Jak na realizaci 

Máte dvě možnosti. Ta první obnáší zdít fasádu z lícových cihel, což je poněkud náročnější než druhá možnost, použít obkladové pásky. Pojďme se na obě možnosti podívat blíže.  

Lícové cihly  

Lícové cihly jsou vyráběné z pálené hlíny, což zaručuje velkou pevnost a odolnost vůči větru a mrazu. Jedná se však o technologicky náročnější řešení a musíte ho plánovat už při projektování domu. Lícové zdivo vytváří ochranný plášť stavby, ale jelikož má přírodní původ, stavba může krásně dýchat. 

Obkladové pásky 

Druhou méně náročnější a levnější možností je využít cihlové obkladové pásky. Ty jsou oblíbené zejména pro jednoduchou instalaci. Obkladové pásky jsou vhodné pro novostavby, ale můžete je využít i při rekonstrukci. Pro instalaci potřebujete speciální lepidlo, kterým pásky připevníte na připravený podklad (např. omítku). Oproti jiným povrchovým úpravám mají pásky vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Vyžadují také naprosto minimální údržbu, což prodlužuje životnost celé fasády.  

Pokud už máte fasádu hotovou, ale trochu anglického stylu byste přece jen rádi, můžete pásky či cihly využít jako dekorativní prvek do zahrady nebo na terasu. Skvěle se hodí na ploty, zídky nebo s cihlami obložte krb.